Elszállították a 1,5 tonnás Szent István-szobrot

Felújítják Szent István székesfehérvári lovasszobrát – már az uralkodó halálának ezredik évfordulójára készülnek

Elszállították Székesfehérvárról a város egyik legfontosabb műemlékét, Szent István lovasszobrát. A több mint másfél tonnás bronzszobrot teljeskörűen restaurálják, hogy augusztusra, az államalapító ünnepére megújult formában térhessen vissza a helyére – és egyúttal megkezdődjön a felkészülés az uralkodó halálának 1000. évfordulójára.

A csaknem két méteres, másfélszeres életnagyságú alkotás nemcsak Székesfehérvár egyik legismertebb szobra, hanem országos jelentőségű nemzeti emlék is, amely hosszú évtizedek óta őrzi a város történelmi szerepének emlékét.

Régóta esedékes felújítás

Cser-Palkovics András polgármester elmondása szerint a szobor talapzata és a bronzfelület is jelentős károsodásokat mutat: hajszálrepedések, elmozdult gránitelemek utalnak arra, hogy az idő nem kímélte az alkotást. A város saját forrásból, nettó 20 millió forinttal finanszírozza a munkálatokat, amelyek egy hosszabb távú ünnepségsorozat előkészítését is jelentik.

„Szent István meghatározó nemcsak az összmagyar nemzet, hanem Székesfehérvár vonatkozásában is. Az államalapítás révén a városhoz kötődik” – emelte ki a polgármester.

A restaurálás részletei

A bronzból készült, több mint 1500 kilogrammos szobrot Tatára, a Fogaskerékgyár műhelycsarnokába szállították. Itt Páhi Attila Gyula, okleveles fém-ötvös restaurátor vezetésével újítják fel. A gránittalapzat bontását és újjáépítését Nyakas Pál kőfaragó mester végzi, Kovács Attila szobrász-restaurátor műemléki szakértő felügyelete alatt.

A cél az, hogy az alkotás 2025. augusztus 20-ra visszakerüljön a Szent István térre.

Történelem a bronz mögött

A szobor 1938. augusztus 18-án került a helyére, az államalapító halálának 900. évfordulóján, az ünnepi országgyűlés részeként. A „nemzet ajándékaként” felállított alkotás Sidló Ferenc munkája, akit 1937-ben kért fel a város a szobor megalkotására. Az öntést eredetileg Szili István bronzöntő vállalta volna, ám halála után sághi Horváth István készítette el.

A szobor 1962-ben és 1988-ban is átesett restauráláson, a talapzat felirata a kommunista korszakban „István király” formára módosult, de a rendszerváltás előtt néhány évvel visszanyerte eredeti, Szent István feliratát.

A legfrissebb képzőművészeti cikkek

Megosztás: