Húsvét napi kalandozások: barlangtól nyuszikeresőig – így ünnepelhetünk az egész országban
Tavasz, ünnep, feltámadás és virágillat. A húsvét nemcsak a keresztény világ legnagyobb ünnepe, hanem a természet újjászületésének is szimbóluma. És nincs is jobb alkalom, hogy családostul vagy barátokkal útra keljünk, és élményekben gazdag napokat töltsünk a szabadban – vagy éppen föld alatt, csillagok között, népi dallamok kíséretében. A 2024-es húsvéti hétvége Magyarországon programok kavalkádját kínálja – íme a legjobb lehetőségek egyetlen helyen.
A Bükk mélye és magaslatai: húsvéti varázslat barlangokkal, csillagokkal, tanösvényekkel
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság bemutatóhelyei minden korosztály számára kínálnak húsvéti csodákat. Lillafüreden a Szent István- és Anna-barlang nemcsak különleges látványával, de relaxációs programjaival is várja a látogatókat, míg április 26-án, a Föld napja alkalmából titkos barlangjáratok is megnyílnak a különleges túrán.
Aki inkább a csillagok közé vágyik, annak a Bükki Csillagda lesz a kedvence. A csillagászat és űrkutatás szerelmesei április 19-20-án esti távcsöves programon vehetnek részt, de napközben is lesz kő- és tojásfestés, húsvéti kézműveskedés és egy különleges Tojásküldetés – a csillagok nyomában nyomozós játék is. Húsvéthétfőn gyerekmatiné, planetáriumi vetítés és a répáshutai Velká Bukovinka néptánccsoport fellépése színesíti a programot.
Felsőtárkányban, a Nyugati Kapu Látogatóközpont Karszt és élővilága kiállítása újra látogatható. Innen öt különböző tanösvény is indul, így a család minden tagja találhat magának megfelelő túrát.
És persze nem maradhat ki Ipolytarnóc sem: a miocén korból itt maradt nyomokat felfedezhetjük a Vidra Verda mocsárjáróval, tojáskereső játékokon vehetünk részt, de lesz malomkalács-sütés, kézműves foglalkozás és még locsolóversmondó verseny is.
Vasúti nosztalgia, interaktív játékok és nyuszifüzet – nyit a Vasúttörténeti Park
Április 21-én, húsvéthétfőn szezonnyitással egybekötött húsvéti fesztivál várja a kicsiket és nagyokat a budapesti Vasúttörténeti Parkban. A kerti vasút, a fordítókorong, a hajtányozás és a dízelmozdonyok mellett állatsimogatóval és nyuszikereső játékkal is készülnek.
A nap folyamán fellép az Eszterlánc zenekar, az Ákom-bákom Bábcsoport bemutatja A mókus és a szarka című mesét, és lesz interaktív bűvészshow is Kőhalmi Ferenccel. A nyuszikereső helyes megfejtői nemcsak ajándékot kapnak, de könyvcsomagot is nyerhetnek. A kreatív lelkek kézműves foglalkozásokon emléket is készíthetnek – például saját készítésű tojást, kulcstartót vagy kitűzőt.
Tánc, zene, hit és hagyomány – a Müpa húsvétja
A húsvét mélyebb, spirituális rétegét a Magyar Állami Népi Együttes idézi meg április 21-én a Müpában a Kivirágzott keresztfája című lenyűgöző előadásával. A produkció a Kárpát-medence húsvéti hagyományait – a keresztény liturgiától a népszokásokig – egyesíti egy egységes színpadi kompozícióban.
A fellépők között ott lesz a Szent Efrém Férfikar, a Budapesti Énekes Iskola koncertegyüttese, valamint a Magyar Táncművészeti Egyetem néptáncnövendékei. A műsort Pál István „Szalonna” zenei rendezése és Mihályi Gábor koreográfiája teszi különlegessé.
Fedezzük fel újra a húsvétot – játékosan, elmélyülten, természetesen
A tavaszi szünet tökéletes időszak a családoknak, hogy kiszakadjanak a mindennapokból, és átéljék a húsvéti ünnep örömét úgy, ahogyan az nekik a legjobban esik – legyen az cseppkőbarlangban tett túra, űrkutatós kaland, tojáskeresés, bábelőadás vagy egy szakrális táncjáték a Müpa színpadán. A természet, a hagyományok és a játék idén is kéz a kézben járnak – csak rajtunk múlik, hogy hová indulunk el.