300 izraeli író kemény petíciót írt a kormánynak

Izraeli írók és költők követelik a háború befejezését és a túszok hazahozatalát

Háromszáz izraeli író, költő és irodalmi személyiség közösen szólította fel Benjámin Netanjahu miniszterelnököt, a kormányt, a kneszetet és az izraeli hadsereg vezetését: azonnal vessenek véget a gázai háborúnak, és hozzák haza a túszokat.

A kultúra hangja a háború ellen

A petíciót aláírók között Izrael legismertebb irodalmárai is szerepelnek, köztük David Grossman és Joshua Szobol. A tiltakozók közös nyilatkozatban emlékeztettek: sokan közülük korábban szolgáltak az izraeli hadseregben, és mindannyian hozzájárultak Izrael kultúrájának és irodalmának építéséhez.

„Felszólítjuk Önöket, hogy azonnal vessenek véget a gázai háborúnak, hozzák haza az ötvenkilenc fogságban szenvedő túszt, és dolgozzanak ki tervet Gáza és lakói számára” – írták.

A művészek szerint a Hamász már elfogadott egy megállapodást, amely tartalmazza a túszok szabadon bocsátását és a háború befejezését, ám szerintük a miniszterelnök akadályozza az egyezség megvalósulását.

Politikai vádak a kormány ellen

A petíció kemény szavakkal bírálta Benjámin Netanjahut. Az írók úgy vélik, hogy a miniszterelnök saját politikai túlélése érdekében húzza el a konfliktust:

„A miniszterelnök saját szabadságát védve, az ellene folyó büntetőeljárástól tartva, folytatja a túszok szabadságának elrablását, veszélyezteti az izraeli katonák életét, és aránytalan károkat okoz Gáza lakóinak” – fogalmaztak.

A levél írói szerint a háború folytatása nemcsak a humanitárius válságot mélyíti, hanem Izrael alkotmányos válságát is súlyosbítja.

Mit követel 300 izraeli író?

A művészeti élet képviselői egyértelmű követelésekkel zárták soraikat:

A háború azonnali befejezését,

minden egyes túsz hazahozatalát,

és egy nemzetközileg is elfogadott jövőbeli terv kidolgozását Gáza számára.

A felhívás ereje abban rejlik, hogy nem politikusok, hanem az izraeli társadalom egyik legtekintélyesebb rétege emeli fel hangját a béke érdekében. Egy olyan közösség, amely sokszor saját életét is kockáztatta már az ország jövőjéért – most a túszokért és a háború befejezéséért szólal meg.

A művészet & politika legfrissebb cikkei

Megosztás: