Elhunyt Láng Gusztáv, a transzszilvanizmus egyik legnagyobb értelmezője
Életének 88. évében meghalt Láng Gusztáv József Attila-díjas irodalomtörténész és kritikus, aki egész életében a magyar irodalom és a transzszilvanizmus értékeit kutatta és közvetítette.
Vasárnap megrendítő hír érkezett: 88 éves korában elhunyt Láng Gusztáv, a romániai magyar irodalom egyik legjelentősebb alakja. Halálát a Kolozsvári Rádió közölte, a hírt az MTI is megerősítette.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke így búcsúzott tőle az FB-n:
„Egy világos elme és érzékeny szellem távozott. Nemcsak egy kivételes irodalomtörténészt veszítettünk el, hanem egy olyan embert is, aki mindig tudta, mit jelent közösségben gondolkodni, irodalommal otthont építeni.”
A magyar irodalom hűséges tolmácsa
Láng Gusztáv 1936. június 12-én született Budapesten. Gyermekkorát és tanulmányait Szatmárnémetiben, majd Kolozsváron töltötte, ahol 1958-ban szerzett magyar szakos tanári diplomát a Bolyai Egyetemen. Korai éveiben könyvkiadói szerkesztőként dolgozott, majd 1959-től 1984-ig a Bolyai Egyetem magyar tanszékének meghatározó oktatója lett, ahol 20. századi magyar irodalmat tanított.
1984-ben áttelepült Magyarországra, és a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola magyar irodalom tanszékvezető tanáraként folytatta munkáját.
Kritikus, kutató, életmű-őrző
Láng Gusztáv kritikusként, irodalomtörténészként, műelemzőként és szerkesztőként is maradandót alkotott. Az erdélyi magyar irodalom, a transzszilvanizmus, valamint a Nyugat első nemzedékének költészete állt kutatásai középpontjában. Különösen fontos szerepet játszott Dsida Jenő költészetének újraértelmezésében: több kötetét is sajtó alá rendezte és tanulmányokban elemezte.
Főbb művei közé tartozik a Romániai magyar irodalom 1944–1970 (Kántor Lajossal közösen), a Kiskatedra, a Kivándorló irodalom és a Száz év kaland című összefoglaló mű, amelyben az erdélyi magyar irodalom 1918 és 2017 közötti történetét tárta fel.
Díjak és elismerések hosszú sora
Láng Gusztáv munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el. 2003-ban József Attila-díjat kapott, majd 2011-ben a Hídverő-díjjal tüntették ki. 2016-ban a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét, 2018-ban az MMA Cs. Szabó László-díját, 2019-ben pedig az Erdélyi Magyar Írók Ligájának életműdíját, a Méhes György-nagydíjat vehette át.
Egy világos elme öröksége
Láng Gusztáv számára az irodalom nemcsak művészet volt, hanem híd is, amely összeköti a közösségeket. Kritikáiban, tanulmányaiban és oktatói munkásságában is azt kereste, hogyan lehet az irodalom által otthont teremteni, identitást őrizni és értékeket továbbadni.
Emléke és szellemi öröksége megmarad mindazok számára, akik hisznek a közösség erejében, a szavak varázsában és az értelmes párbeszédben.
Nyugodjék békében!