A Szerk. avatar
2025. április 10. /
,

Freund Tamás, az MTA elnöke elmondta véleményét Orbán poloskázós beszédéről

Freund Tamás a politikai semlegesség mellett állt ki

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke, Freund Tamás hétfőn reagált a miniszterelnök március 15-i beszéde körül kialakult vitára. A közleményében hangsúlyozta: az MTA-nak tartózkodnia kell a politikai állásfoglalásoktól, még akkor is, ha az Akadémia köreiben is visszhangot váltott ki Orbán Viktor ünnepi beszéde.

Freund szerint az Akadémia tagjai tudományos teljesítményük, és nem politikai nézeteik alapján kerülnek be a testületekbe, ugyanakkor szabad állampolgárként mindenki megfogalmazhatja saját véleményét.

„A politikai kérdéseket tagjaink saját meggyőződésük alapján ítélik meg, és gyakran egymástól élesen eltérő álláspontokat képviselnek. Semmi sem gátolja személyes szabadságjogaik gyakorlásában őket.”
– fogalmazott az elnök.

Az MTA a 200 éves jubileumra készül

Freund Tamás emlékeztetett: az MTA idén ünnepli alapításának 200. évfordulóját, amit a magyar tudományos közösség és a nemzet tagjait egyesítő eseményként szeretnének megvalósítani. Külön kiemelte, hogy a tudomány, a gazdaság és a politika együttműködése elengedhetetlen az ország fejlődése és a közjó szolgálata érdekében.

„A Magyar Tudományos Akadémia alapításának 200 éves évfordulója kivételes lehetőséget biztosít a magyar politikai, gazdasági és tudományos közösség korszakokon átívelő szövetségének kifejezésére.”
– írta Freund Tamás.

Feszültség a háttérben: a kivonulási botrány

A nyilatkozat közvetlen előzménye, hogy a Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya a miniszterelnöki beszéd miatt belső vitaanyagban tiltakozott, és kilátásba helyezte: ha Orbán Viktor megjelenik az Akadémia jubileumi ünnepségén, akkor többen kivonulnak a teremből.

Az előterjesztést a tagság ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el. Freund Tamás azonban hangsúlyozta: az MTA hivatalosan nem kíván politikai vitákban részt venni, és továbbra is a tudományos munka pártatlanságát tekinti elsődlegesnek.

Mi várható a jubileumi ünnepségen?

Az MTA vezetése bízik benne, hogy a jubileumi megemlékezés a feszültségek ellenére méltó módon valósulhat meg, és a magyar tudományosság sikereit ünnepelheti – politikai nézetkülönbségektől függetlenül.

A következő hetekben dől el, hogyan sikerül a 200 éves évfordulót úgy megrendezni, hogy az valóban a nemzeti egységet erősítse.

Itt az elnök teljes állásfoglalása olvasható, melynek forrás az mta.hu:

Ahogy a széles közvéleményben, úgy a Magyar Tudományos Akadémia köreiben is visszhangot keltett miniszterelnök úr március 15-én elhangzott beszéde. Az egyik tudományos osztályunkon lefolytatott belső vitát követően az Elnökség tagjai egyetértettek azzal, hogy a politikai vitákat a társadalom számára mintát adó stílusban, az alapvető nemzeti és társadalmi értékeket és elveket tiszteletben tartva kívánatos lefolytatni, és erre a közelgő parlamenti választási kampány valamennyi résztvevőjének figyelmét fel kell hívni. Abban is egyetértettünk, hogy az Akadémia tartózkodjon a politikai állásfoglalásoktól. Ennek ellenére az érintett osztály belső vitaanyaga kikerült a sajtóba. Ez megosztotta az akadémiai közösséget is.

A Magyar Tudományos Akadémia küldetésénél és alkotmányos státuszánál fogva politikai vitákba a jövőben sem kapcsolódhat be. Tagjaink tudományos kiválóságuk és nem politikai nézeteik alapján kerülnek az Akadémia testületeibe. A politikai kérdéseket tagjaink saját meggyőződésük alapján ítélik meg, és gyakran egymástól élesen eltérő álláspontokat foglalnak el. Az akadémikusokat, köztestületi tagokat mint állampolgárokat semmi sem gátolja személyes szabadságjogaik, így a szólás szabadságának gyakorlásában.

Az Akadémia alapításának 200 éves jubileumáról a magyar tudományos közösség és a nemzet tagjait egyesítő ünnepként készülünk megemlékezni. A tudomány eredményeit a politika, a gazdaság és a tudomány legjobb erői is csak együtt tudják a közjó, az ország biztonsága és fejlődése szolgálatába állítani. A magyar tudományosság egészét képviselő Akadémia erre törekszik, és ehhez kéri mindhárom közösség vezetőinek és tagjainak támogatását. A Magyar Tudományos Akadémia alapításának 200 éves évfordulója kivételes lehetőséget biztosít a mindenkori magyar politikai, gazdasági és tudományos közösség korszakokon és politikai megosztottságokon átívelő szövetségének kifejezésére.

Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke

A tudomány legfrissebb cikkei

Megosztás: