Búcsú egy kivételes építésztől – Meghalt Z. Halmágyi Judit
Szomorú hír érkezett a magyar építésztársadalomból: 62 éves korában elhunyt Z. Halmágyi Judit, generációjának egyik legtehetségesebb alkotója, akinek neve számos jelentős budapesti épülettel és városfejlesztési projekttel forrt össze.
A világpolgár gyermekévek
Z. Halmágyi Judit 1962-ben született Budapesten, de gyerekkorának egy részét Algériában töltötte, ami korán kitágította látókörét és érzékennyé tette a különböző kultúrák iránt. A Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett diplomát, majd ugyanitt mesterdiplomát is, később pedig Pécsett szerezte meg a PhD-címet.
Pályakezdés és mesteri évek
Pályáját Virág Csaba stúdiójában kezdte, ahol nyolc évig dolgozott. A Lakóterv megszűnése után közös irodát alapított korábbi mesterével. Az ezredfordulót követően hét éven át vezette a világhírű holland építész, Erick van Egeraat budapesti irodáját, majd megalapította saját stúdióját, a ZHJ Architects-et.
Ikonikus budapesti munkák
Z. Halmágyi Judit neve olyan fontos épületekhez kötődik, mint a Kálvin téri irodaházak (Virág Csabával közösen), a Dózsa György úti ING-székház (Erick van Egeraattal és Tiba Jánossal), valamint a Deák-palota rekonstrukciója (Király Zoltánnal), amelyért Pro Architectura díjat is kaptak.
Ezeken túl olyan városfejlesztési projektekben is kulcsszerepet játszott, mint a Pasaréti Akadémia Park mesterterve, amely International Property Awards elismerésben részesült, és a Trafó irodaház megtervezése.
Szenvedély a közéletért
Nemcsak építészként volt aktív: 1988-tól tanított, dolgozott a fővárosi városképi bizottságban, részt vett az európai Duna Stratégia kidolgozásában, és rövid ideig a Fővárosi Közgyűlés tagja is volt.
Közéleti tevékenysége során kezdeményezte a Budapestre visszatérő uszálystrandok létrehozását is – egy kis, de emlékezetes lépést a város vízparti életének fellendítésében.
Épületek, amelyek túlélnek
Az építészeten belül a rekonstrukció is közel állt hozzá: neki köszönhetjük többek között a Szent Ferenc sebei templom és a Szent Erzsébet Gyógyító Nővérek budai épületegyüttesének műemléki helyreállítását is.
Munkássága nemcsak Budapestre korlátozódott, hanem külföldön is tervezett épületeket, megmutatva, hogy a magyar építészet szelleme mennyire versenyképes a nemzetközi porondon.
Egy életmű, amely itt marad
Z. Halmágyi Judit öröksége nem csupán az épületekben és városképekben él tovább. Tanítványai, kollégái és az általa alakított városi terek mind-mind őrzik azt a különleges szemléletet, amellyel az emberközpontú, mégis modern építészetet képviselte.
Távozása nagy veszteség, de életműve tovább inspirálja a következő generációkat.
Nyugodjék békében.