MTI/Szerk. avatar
2025. április 3. /
, ,

József Attila végtelen magányáról

„Determinált” – József Attila magánya színpadon: megrendítő előadás Sepsiszentgyörgyön

Egy fiatal férfi áll a színpadon. Egyedül. A szó szoros és átvitt értelmében is. Nemcsak testben, hanem lélekben is magányosan. Előtte és mögötte a költészet: József Attila. Belül pedig egy kérdés: hogyan lehet elmesélni azt, amit maga József Attila is csak töredékekben tudott megfogalmazni?

Sepsiszentgyörgyön, a Cimborák Bábstúdió intim terében a hétvégén erre tesz kísérletet Pignitzky Gellért színművész legújabb egyszemélyes előadásában, amely a Determinált címet viseli.

Az előadás József Attila „Szabad-ötletek jegyzéke” című pszichoanalitikus naplójára épül – arra a különös, őszinte, fájdalmas szövegre, amelyet a költő terápiás céllal írt pszichoanalitikusa kérésére.

Ez az írás azonban sokkal több lett annál. Egy belső utazás térképe, egy szétszórt élet darabjainak kényszeres feljegyzése, vágyakozás a szeretet után és rettegés a közelségtől – egyszerre.

Pignitzky nem először nyúl nagy költőhöz: a 2023-ban bemutatott Ágyban, párnák közt című Petőfi-előadása után ez már a második egyszemélyes produkciója a Tamási Áron Színház égisze alatt.

A monodráma műfajához épp az a fajta őszinteség és koncentráltság vonzza, amit más színházi formák kevésbé tesznek lehetővé. Itt nem lehet elbújni a díszlet mögé, nem lehet megosztani a figyelmet – a színész és a néző között valami elemi, intim kapcsolat jön létre.

József Attila édesapja alkoholizmusban szenvedett és korán elhagyta a családot, édesanyja depressziós volt, több szeretett személyt is elveszített gyermekkorában, állandóan szorongott és mérhetetlenül vágyott a szeretetre, de szinte senkivel sem tudott biztonságot jelentő kapcsolatot kialakítani. Ebből a végtelen magányból született meg a Szabad-ötletek jegyzéke, és olyan megrázó versek, mint a Ti jók vagytok mindannyian…” – mondta az alkotó.

A költő tragikus gyermekkora, elhagyott édesapja, depressziós édesanyja, az állandó nélkülözés, a magány és a szeretetéhség mind megjelennek az előadásban. A Ti jók vagytok mindannyian című vers nem csupán elhangzik, hanem – szó szerint – megszólal.

Ti Jók vagytok mindannyian

Ti jók vagytok mindannyian,
Miért csinálnátok hát rosszat?
Néha úgy vagytok a rosszal,
Mint a gyerek a csavargással.
Ujjong, eltéved, sirdogál
S hazakívánkozik.

Ti mindannyian örültök a jónak
S fontoljátok meg, mit mondok:
Nem sánta az, aki
Együtt lelkendezik a csúszkálókkal!

1924 első fele

A Determinált különlegessége, hogy nincs hagyományos rendezője. Pignitzky egyedül, belső munka során építette fel a darabot, Dobra Mária Magdolna súgó és Kónya-Ütő Bence zenei munkatárs segítségével. Így az előadás még személyesebb, még közvetlenebb: minden egyes mozdulat, hangsúly és csönd a színész saját interpretációja, saját belső világának lenyomata.

És hogy mit jelent a cím: Determinált? Meghatározott. Elrendelt. József Attila sorsa talán valóban az volt. De ez az előadás nem ad végleges választ, inkább kérdez – és hagyja, hogy a néző is kérdezzen. Kérdezzen magáról, a költőről, a gyermekkorról, az elfojtott fájdalmakról és arról a végtelen vágyról, amit csak egy szó ír le pontosan: szeretet.

Az előadás április 6-án és 7-én este 7 órától látható Sepsiszentgyörgyön, a Cimborák Bábstúdióban. Egy színész. Egy költő. Egy este. Egy élet. Vagy talán több is.

A legfrissebb színházi cikkek

Megosztás: