Elhunyt Miske László, a magyar színjátszás kiemelkedő alakja
Életének 90. évében, 2025. március 29-én elhunyt Miske László Jászai Mari-díjas színművész, aki több mint öt évtizeden át gazdagította a magyar színházi életet – jelentette be a debreceni Csokonai Nemzeti Színház
Pályafutás és művészi örökség
Miske László szülőfalujából, Zalánból járt Kolozsvárra iskolába, ahol nagy múltú színház működött. A Brassai Sámuel Líceumban érettségizett 1954-ben. Református teológiát végzett, két évig lelkészként szolgált.
A marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben végzett 1966-ban.
Még ebben az évben, 1966-ban kezdte színészi pályafutását a Nagyváradi Állami Színházban, ahol két évtizeden át számos emlékezetes alakítást nyújtott. 1987-től a Kolozsvári Állami Magyar Színház tagja lett, majd 1990-ben Magyarországra költözött, ahol előbb a Miskolci Nemzeti Színházban, később pedig a debreceni Csokonai Nemzeti Színházban folytatta munkáját egészen 2023-ig.
Színpadi szerepei között kiemelkedik Liliom Molnár Ferenc azonos című darabjában, valamint Bromden alakítása Dale Wasserman „Kakukkfészek” című művében. Tehetségét számos díjjal ismerték el: 2002-ben a Pécsi Országos Színházi Találkozón a legjobb mellékszereplőnek választották, 2003-ban pedig Jászai Mari-díjjal tüntették ki.
Filmes és televíziós szerepek
A színház mellett Miske László több filmben és televíziós produkcióban is szerepelt. Látható volt többek között a „Honfoglalás” (1996), a „Sacra Corona” (2001) című filmekben, valamint a „Kisváros” televíziós sorozatban.
Emlékezés
Halálhírét mély megrendüléssel fogadta a magyar színházi közösség és a közönség egyaránt. Papp László, Debrecen polgármestere közösségi oldalán emlékezett meg a művészről, kiemelve, hogy Miske László munkásságát a város 2016-ban Pro Urbe díjjal ismerte el.
Miske László emléke és művészi öröksége tovább él a magyar színházi életben, inspirációt nyújtva a jelen és a jövő generációi számára.