Barbárok a szomszédban, francia film, 2024, 101 perc
A francia film és a humor kapcsolata rendkívül gazdag és sokrétű, hiszen a francia mozi történetében a vígjáték mindig kiemelkedő szerepet játszott. Az utóbbi évtizedekben a francia vígjátékok új irányt vettek. A hagyományos burleszk és bohózati humor mellett egyre nagyobb szerepet kapnak a szociális témákat érintő, realisztikusabb filmek.
Ezt támasztja alá Julie Delpy rendező legújabb filmje, a Barbárok a szomszédban, melynek március 27-én volt a magyarországi mozipremierje. Ha egy rendkívül humoros, ugyanakkor elgondolkodtató történetet szeretnénk látni a vásznon, ez a film sok tanulsággal fog szolgálni úgy, hogy közben akár könnyesre is nevethetjük magunkat.
A film egy igencsak aktuális témával, a világ különböző országaiból háború miatt menekülő emberek új hazába integrálódásával, befogadásával foglalkozik, de oly módon, hogy már a film legelején ad egy erős csavart a történetnek. A bretagne-i kisváros, Paimpont polgárai (majdnem) egyhangú szavazással fogadják el, hogy befogadnak egy ukrán menekültcsaládot és lakhatást biztosítanak nekik, hozzásegítve őket egy új élet kezdetéhez. Ám nem sokkal megérkezésük előtt kiderül, hogy valójában szírekről van szó, akik egy egészen máshol zajló háború elől menekülnek.
Íme a film előzetese:
Az 1969-es születésű Julie Delpy, akinek nemzetközi hírnevét leginkább a Before-trilógia (Mielőtt felkel a nap, Mielőtt lemegy a nap, Mielőtt éjfélt üt az óra) hozta meg, nem csupán rendezte ezt a kiváló szatírikus elemekkel operáló filmet, de a főszerepet is maga játssza, Joëlle Lesourd bőrébe bújik. A település lelkének is nevezhető tanárnő lelkesen támogatja a menekültek mindenáron való befogadását, igazi filantróp, akit sem származás, sem bőrszín nem érdekel, ha arról van szó, hogy embertársain segíthet.
Delpy a 90-es évek elején az Egyesült Államokba költözött, ahol az amerikai független film egyik meghatározó alakjává vált. Filmjeiben az éles dialógusok, a cinikus, de szellemes humor, valamint az életszerű emberi kapcsolatok ábrázolása a legfontosabb jellemzők. Gyakran dolgozik az európai és amerikai kultúrák közötti különbségekkel, és a feminista nézőpont is meghatározó munkásságában.
Mindennek jó mixtúráját adja ez a film, amely ismertetője szerint egy szívmelengető, humoros történet emberi kapcsolatokról, az elfogadás erejéről és a bennünk rejlő empátia fontosságáról. Ezért érdemes egy kicsit a történet mögé is benézni.
Franciaország közel 65 ezer menekültet fogadott be az orosz-ukrán háború kitörése óta, ami elmarad a többi európai országba befogadottak számától. A Le Monde is cikkezett arról, hogy 2024 októberében a francia kormány felszólította a Grand-Est régióban élő ukrán menekülteket, hogy október 31-ig adják át az államilag támogatott szállásaikat. Ezeket a szállásokat eredetileg átmeneti megoldásként biztosították, amíg a menekültek önállóvá nem válnak. Az intézkedés azonban aggodalmat keltett, mivel sok érintett még nem tudott megfelelő lakhatási megoldást találni, különösen az ország keleti régióiban.
Delpy filmjében végül szír menekültekről van szó, ennek is megvan a megalapozott háttere.
2015-ben, amikor a szíriai menekültválság Európa egyik legnagyobb humanitárius kihívásává vált, Franciaország vállalta, hogy több ezer szíriai menekültet fogad be az EU kvótarendszere keretében. A szír menekülteknek hozzáférést biztosítottak egészségügyi ellátáshoz, oktatáshoz és munkalehetőségekhez. A francia állam nyelvtanfolyamokat és különböző szociális támogatásokat biztosított számukra az integráció elősegítése érdekében. A nagyobb városokban, például Párizsban, Lyonban és Marseille-ben jelentős szír közösségek alakultak ki. Ezt a folyamatot élénk politikai viták kísérték.
A Barbárok a szomszédban érzékletesen mutatja be az európai emberek sokszínű hozzáállását ahhoz a helyzethez, hogy lakóhelyükre egy idegen közösség tagjai érkeznek. Világosan rajzolja meg a társadalmi előítéleteket, és csak lassan engedi közelíteni egymáshoz a két világ képviselőit. Nézőpontja azonban alapvetően optimista, és az érzelmileg nehezebb, terhelt helyzetekben is egyedi humorát hívja segítségül. Nagy előnye az emberi sokféleség megrajzolása, és filmjével amellett teszi le a voksot, hogy érdemes nyitottnak maradni a kultúrák különbözősége iránt.
Mivel a filmbe egy helyi forgatócsoport munkáját is beleforgatták, ugrálunk a profi filmes és a dokumentarista jellegű jelenetek között, a rendezés itt is ügyesen használja ki a helyzetkomikumokra okot adó akciókat. A városvezetés, a helyi önkormányzat és a polgármester tevékenysége is több mulatságos jelenetre ad okot, amelybe nehéz nem behelyettesíteni időnként helyi viszonyainkat is.
Julie Delpy új filmje sok helyen nézhető a mozikban, remek elgondolkodtató kikapcsolódás szinte minden korosztálynak.
Vetítési helyszínek, időpontok