Repedező falak és szilárd elhatározás – Felújítás előtt Esterházy Péter egykori otthona
A legendás író házából alkotóház lehet, de az épület állapota komoly kihívásokat tartogat
„Gőzerővel indul a felújítás” – írta rövid, de sokatmondó szombati Facebook-posztjában Vámos Miklós, aki hónapok óta elkötelezetten dolgozik azon, hogy Esterházy Péter egykori otthona írói emlékhelyként, sőt: egy új magyar alkotóházként éljen tovább.
A bejegyzés ugyanakkor azt is világossá teszi, hogy a lelkesedésen és a jó szándékon túl komoly kihívásokkal is szembe kell nézniük a kezdeményezőknek: a ház állapota a vártnál rosszabb, így a helyreállítás is nehezebb feladat, mint ahogy azt eredetileg tervezték.
Egy emlék, ami élni akar
Esterházy Péter, a 2016-ban elhunyt Kossuth-díjas író – akit sokan a magyar irodalom legnagyobb formátumú alkotói között tartanak számon – utolsó éveiben e ház falai között dolgozott. A hely szinte szakrális tere lett az alkotásnak, a nyelvvel való folyamatos párbeszédnek, s most, kilenc évvel halála után, mind többeknek válik fontossá, hogy ez a hely ne maradjon csupán emlék.
Az ötlet, hogy Esterházy egykori otthona alkotóházzá alakuljon, nemcsak szimbolikus értékkel bír, hanem egyben új lehetőséget is nyit: irodalmárok, írók, műfordítók és más művészek számára teremthetne inspiráló teret az elvonulásra és munkára.
Súlyosabb állapotban, mint várták
A mostani bejelentésből kiderül, hogy az épület szerkezeti problémái nagyobbak, mint amire előzetesen számítottak. Bár konkrét részleteket nem osztott meg Vámos Miklós, annyit elárult, hogy a műszaki tervek hamarosan elkészülnek, és a kivitelezési szakasz is elindulhat.
Az, hogy milyen beavatkozásokra lesz szükség, az április 14-én – Esterházy születésnapján – tervezett sajtótájékoztatón derül ki, ahol várhatóan részletesen beszámolnak majd a munkálatok természetéről, ütemezéséről és a tervezett funkciókról.
Sokan állnak az ügy mellé
A poszt egyik legfontosabb üzenete az, hogy az ügy nem maradt magára: az elmúlt hetekben számos magánszemély, kulturális szereplő, író, olvasó, Esterházy-tisztelő jelezte, hogy segítene. Akad, aki pénzt ajánlott fel, mások szakmai vagy önkéntes munkát vállaltak.
Vámos Miklós nyilvánosan is megköszönte ezeket a felajánlásokat, és arra bíztat mindenkit, hogy lehetősége szerint csatlakozzon a kezdeményezéshez. A névsor egy része már most is olvasható a posztban, és a szervezők további támogatásokat is szívesen fogadnak.
Az emlékezet jövője
A készülő alkotóház nem csupán emlékezeti hely lesz: egyfajta kulturális örökségátadás, amelyben múlt és jelen, életmű és kortárs gondolkodás kapcsolódik össze. Ha sikerül megvalósítani az elképzelést, Esterházy Péter egykori otthona újra megtelhet élettel – írói csenddel, gondolatokkal, papírsercegéssel. És ezzel a ház nemcsak a múlt emlékét őrzi, hanem a jövő ígéretét is hordozza.
Az áprilisi sajtótájékoztató tehát sokak számára válhat jelentőségteljessé – nem csupán az irodalom szerelmeseinek, hanem mindazoknak, akik hisznek abban, hogy a kultúra fizikai és szellemi tereit meg kell őrizni, újra kell teremteni, tovább kell gondozni.
És hogy mit jelentett ez az otthon Esterházy Péternek, arról álljon itt egy rövid idézet Az elefántcsonttoronyból című kötetből:
„Múltkoriban gondoltam erre, pontosabban szeptember 12-én, amikor életem első tüntetését abszolváltam; a Parlament elé érve, de tényleg csak viccből, igyekeztem golyóárnyékba állni, nézegettem a tetőket, hogy hol is szoktak lenni a golyószórók, és arra gondoltam, hogy mit is tudnék tenni a gyerekeimért, ha valami (?) történnék, hogy miképp tudnék rájuk vigyázni, minthogy úgy olvastam, ez volna egy apa föladata, óvni az övéit. Megállapítottam, hogy sehogy, majd jókedvűen hazamentem, hogy azután más kedvem legyen.”