Tony Curtis-színdarab készül a hollywoodi legenda életéről
2025-ben lenne 100 éves Tony Curtis, a magyar származású amerikai filmsztár, akit gyakran neveztek „Hollywood hercegének”.
A jubileum alkalmából a budapesti Spinoza Színház különleges vállalkozásba kezdett: színdarabot készítenek a színész életéről és az őt körülvevő csillogó, néha kíméletlen hollywoodi világról. A bemutatót az őszi Spinoza Zsidó Fesztiválon tervezik, de már most keresik a választ egy fontos kérdésre: ki játssza Tony Curtist?
A színház a közönség segítségét kéri: ötleteket, javaslatokat várnak a spinoza@spinoza.hu e-mail címre. Van még fél év az ősbemutatóig, így bárki segíthet gondolkodni, ki lehet méltó arra, hogy eljátssza ezt a különleges, sokarcú embert.
De ki is volt valójában Tony Curtis?
A newarki fiú, aki meghódította Hollywoodot
Tony Curtis 1925. június 3-án született Bernard Schwartz néven, magyar zsidó bevándorlók gyermekeként New York államban, a New Jersey-i Newarkban. Szülei, Schwartz Manó és Klein Ilona Mátészalkáról emigráltak az Egyesült Államokba.
A család szegény volt, Curtis gyerekkora nyomorúságos, de kalandokban és vágyakban gazdag: már fiatalon színészi pályára készült.
A második világháborúban a haditengerészetnél szolgált, majd a háború után ösztöndíjat kapott a New York-i Dramatic Workshopba. Színészi tehetsége gyorsan megmutatkozott, és hamarosan szerződést kötött az Universal Studios-szal – így lett Bernard Schwartz-ból Tony Curtis.
A szívtipró évei – és a színészi áttörés
Az 1950-es évekre Tony Curtis a legnépszerűbb fiatal színészek közé emelkedett. Karizmatikus megjelenése, sportos testalkata, és a kamerák előtti természetessége hamar közönségkedvenccé tette.
Első komolyabb sikerei az Ali Baba és a negyven rabló (1954), majd A bíbor kalóz (1952) voltak, de az igazi elismerést az 1957-es A megbilincseltek (The Defiant Ones) hozta meg, Sidney Poitier oldalán. A filmben nyújtott alakításáért Oscar-díjra is jelölték.
Egy hollywoodi legenda – vígjátékban és drámában is otthon
Curtis sokoldalú színész volt. A vígjátékokban éppúgy remekelt, mint a drámai szerepekben. A Billy Wilder által rendezett Van, aki forrón szereti (Some Like It Hot, 1959) Marilyn Monroe és Jack Lemmon társaságában filmtörténeti klasszikussá vált. A Tony Curtis által játszott Joe karaktere ikonikus, és a filmben való komikus transzformációja a mai napig példa a műfajban.
Ugyanakkor olyan filmekben is brillírozott, mint a Spartacus (1960) vagy A bostoni fojtogató (The Boston Strangler, 1968), ahol a sötétebb, mélyebb karakterekhez is hiteles arcot tudott adni.
Mátészalkától Beverly Hillsig – magyar gyökereihez hűen
Tony Curtis soha nem tagadta magyar származását. Gyakran mesélt róla interjúkban, sőt, 1995-ben el is látogatott szülei szülővárosába, Mátészalkára. A város ma is büszkén őrzi emlékét, róla elnevezett emlékpark, utca és állandó kiállítás emlékeztet a világhírű hollywoodi sztár magyar gyökereire.
A 2000-es években Mátészalka fényesebben csilloghatott, amikor Curtis támogatásával létrejött a helyi mozi felújítása, amit az ő tiszteletére neveztek el.
Tony Curtis öröksége
Több mint száz filmben szerepelt, számos televíziós produkcióban is feltűnt, emellett festőként is elismert volt – képeit világszerte kiállították. Az utolsó éveiben Las Vegasban élt, és 2010. szeptember 29-én hunyt el, 85 évesen. Halála után is fennmaradt a neve mint az aranykorbeli Hollywood egyik legemlékezetesebb csillaga.
Ki legyen Tony Curtis?
A Spinoza Színház most új életet lehel Curtis történetébe: színpadra viszik egy olyan ember életét, aki a nyomorból indult, és meghódította a világot – közben mindig megőrizve emberi érzékenységét, humorát és kíváncsiságát. Hogy ki lesz a magyar színpad Tony Curtise, azt még nem tudjuk. Talán egy ismert színész, talán egy új tehetség, aki képes lesz megragadni a legendás színész könnyedségét és mélységét.
A közönség pedig most részese lehet a döntésnek. Ha van ötlet, javaslat, vagy akár egy színész, akit látni szeretnének ebben a különleges szerepben, írjanak a spinoza@spinoza.hu címre!
A darab ősbemutatója 2025 őszén, a Spinoza Zsidó Fesztiválon várható. Addig is: gondolkodjunk együtt, ki lehetne méltó Tony Curtis legendás szerepére.