A Szerk. avatar
2025. március 30. /
,

Kesselyák Gergely az előadás tapsrendje alatt értesült a váratlan bejelentésről

Kesselyák Gergely az Operaház első Kamaraművésze lett – új korszak kezdődik a karmesterek elismerésében

Március 29-én, a Manon balettelőadás végén, a tapsrend alatt érkezett a meglepetés: Kesselyák Gergely, Liszt-díjas, érdemes művész, karmester a 2025/26-os évadban viselheti elsőként a Magyar Állami Operaház Kamaraművésze címet.

A Herendi Porcelánmanufaktúra által készített, hattyút formázó díjat dr. Ókovács Szilveszter főigazgató adta át – a közönség és a művészek egyöntetű ünneplése közepette.

Egy új díj születése – karmestereknek is jár a rangos elismerés

Az Operaház új elismerése, a Kamaraművész cím a német operavilágban régóta bevett „Kammersänger” mintájára jött létre, hogy ne csak a szólisták, hanem a zenei irányítást végző művészek is megkaphassák a kiemelkedő teljesítményért járó rangot.

A cím nem csupán erkölcsi, hanem anyagi elismeréssel is jár a jövőben, ezzel is hangsúlyozva, hogy a karmesterek nélkülözhetetlen részei a dalszínház életének.

Kesselyák Gergely személyében nemcsak az első díjazottat, hanem egy sokoldalú, karakteres művészt ismerhet el a közönség és a szakma.

Pályaív: szívvel-lélekkel az opera szolgálatában

Kesselyák Gergely karmesteri diplomáját 1995-ben szerezte a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, Lukács Ervin növendékeként. Már egy évvel korábban, 1994-ben vendégkarmesterként debütált a Magyar Állami Operaházban, ahol azóta több mint 700 előadást vezényelt.

A dalszínházban az évtizedek során egyre fontosabb szerepet töltött be: 2001-től karmester, 2006-ban főzeneigazgató, 2016 és 2023 között pedig első karmesterként dolgozott.

Pályája során több művészeti intézmény születésénél is jelen volt: 1997-ben ő alapította a Miskolci Nemzeti Színház operatagozatát, 2001-ben pedig a Miskolci Bartók Plusz Operafesztivált. 2005 és 2012 között a Szegedi Szabadtéri Játékok művészeti igazgatója, 2011 és 2019 között a Miskolci Operafesztivál igazgatója volt. 2023-tól a Színház- és Filmművészeti Egyetemen osztályvezető tanárként, 2024-től pedig a Pannon Filharmonikusok vezető karmestereként folytatja tevékenységét.

Kesselyák művészete nem korlátozódik a karmesteri pódiumra: rendszeresen komponál és rendez is, több mint száz produkció kötődik a nevéhez a budapesti és vidéki színházakban, illetve a Kolozsvári Magyar Operában. Nemzetközi karrierje során több mint egy tucat országban lépett fel – Európától Dél-Amerikáig.

Egy új operai korszak előfutára

Az idei évadban Kesselyák Gergely vezényelte Prévost regényének két feldolgozását is a Magyar Állami Operaházban – Manon Lescaut operát (Puccinitől) első ízben dirigálta hosszú karrierje során. A nyárra Az álarcosbál karmestereként tér vissza az Opera zenekari árokjába.

A Kamaraművész cím bevezetése egy új korszak kezdetét jelenti az Operaház életében. Ezentúl nemcsak a színpadon álló művészek, hanem a zenei koncepciót megalkotó és a produkciók művészi színvonaláért felelős karmesterek is méltó elismerésben részesülhetnek.

Kesselyák Gergely első díjazottként méltó példája annak, hogy a kivételes életművek nem csak a rivaldafényben, hanem a zenekari árok mélyéről is épülnek.

A legfrissebb zenei cikkek

Megosztás: