MTI/Szerk. avatar
2025. március 27. /

3 év börtönt kapott a könyvkiadó tulajdonosa és nem fellebbezett

Könyvkiadásért börtön: három évre ítéltek egy tajvani könyvkiadó tulajdonosát Kínában

Szeparatizmus vádja egy könyvkiadó ellen

Kínában hároméves börtönbüntetésre ítélték Fu Csa tajvani könyvkiadót, mert a bíróság szerint szeparatizmusra buzdított – jelentette be a tajvani ügyekért felelős pekingi hivatal.

A Gusa Press nevű kiadó vezetőjének ügyében február 17-én hozott ítéletet egy sanghaji bíróság, az ítélet ellen Fu nem nyújtott be fellebbezést – közölte Csen Bin-hua szóvivő.

Egy kiadó, amely a kínai rendszert bírálta

A 71-es születésű Fu Csa, aki eredetileg Li Jen-ho néven látta meg a napvilágot Kínában, 2009-ben költözött Tajvanra, miután házasságot kötött egy tajvani nővel. Új otthonában megalapította a Gusa Press nevű kiadót, amely a Kínai Kommunista Pártot (KKP) bíráló kötetek kiadására specializálódott.

A kínai hatóságok szerint azonban tevékenysége „szeparatista propagandának” minősül, amely veszélyezteti Kína nemzeti egységét.

Letartóztatás, bíróság, ítélet

Fu Csa letartóztatására 2023 márciusában került sor Sanghajban, nem sokkal azután, hogy kezdeményezte kínai lakcímének törlését, hogy kizárólag tajvani állampolgár lehessen. A kínai hatóságok májusban hivatalosan is eljárást indítottak ellene.

Az ítélet értelmében a börtönbüntetés mellett egy évre eltiltották a közügyektől, és 50 ezer jüan – mintegy 2,5 millió forint – pénzbírság megfizetésére is kötelezték.

Tajpej: politikai megfélemlítés zajlik

Az ügy élesen rávilágít Kína és Tajvan feszült viszonyára. Tajpej hivatalos állásfoglalása szerint Fu elítélése nem más, mint politikai üzenet, amely Tajvan lakosságának megfélemlítését célozza.

A tajvani Kínakapcsolatokért felelős tanács közleményében elítélte a történteket, és hangsúlyozta: Kína lépései egyre nyíltabban demonstrálják, hogy a kommunista rezsim nem tűr semmiféle eltérő véleményt – különösen akkor, ha az Tajvan szuverenitását érinti.

Kína figyelmeztet: Tajvan továbbra is a célkeresztben

Peking továbbra is saját elszakadt tartományának tekinti a de facto független szigetet, amely 1949 óta külön politikai utat jár.

A kínai vezetés a közelmúltban többször is kilátásba helyezte, hogy ha kell, erővel is kész visszaszerezni az ellenőrzést Tajvan felett – egy olyan eshetőség, amely nem csupán regionális, hanem globális biztonságpolitikai aggodalmakat is felvet.

A legfrissebb művészet & politika cikkei

Megosztás: