A gipszkarton álmennyezetek modern világában a megjelenés és a praktikum egyaránt fontos. Az építőipar egyik kiemelkedő megoldásai a direktfüggesztővel rögzített gipszkarton álmennyezetek, amelyek nemcsak esztétikai szempontból vonzóak, de kivitelezésük is hatékony, ezért egyaránt használják őket lakóházakban, ipari létesítményekben és kulturális intézményekben is.
De vajon hogyan történik ennek a szerkezeti megoldásnak a felszerelése, és miket kell hozzá beszerezni a Józan Kft. gipszkarton rendszereinek kínálatából? Ennek járunk utána cikkünkben.
Az álmennyezet elkészítésének lépései
Először is, a mennyezet síkjának meghatározása a legfontosabb lépés. Figyelni kell a burkolat vastagságára, mert ez az alapvető keret. Az oldalakon feszített zsinór vagy egy profi vízszintező segítségével mérjük ki és jelöljük fel a szükséges vonalakat. A munka során fontos ügyelni a pontosságra, hiszen a következő lépések során ezen vonalakra támaszkodunk.
Ezután a helyiség körüli falakra kerülnek az UD gipszkarton profilok, amelyeket a mennyezethez rögzítünk. Ezeket a profilokat a fal anyagának megfelelő dűbelekkel rögzítik, például műanyag beütős dűbelekkel vagy más kötésekkel. Az UD profilokat 800 mm távolságban helyezik el egymástól, azonban vigyázni kell, hogy a fal sarkától legfeljebb 200 mm távolságban legyen az első rögzítési pont.
Pontos tervezés és kimérés
Ebben a szakaszban a direktfüggesztők pozícióját számoljuk ki precízen. A CD gipszkarton profilok tengelytávolságát 400 mm-re állítjuk be, míg hosszirányban a köztük lévő legrövidebb távolság 1000 mm lehet. Ennek köszönhetően a mennyezeten egy finom rácsszerkezet alakul ki.
A felfüggesztés módja függ az alapszerkezet anyagától. A beton mennyezetek esetén fém beütőéken alapuló technikát alkalmazunk, míg faszerkezetek esetén lapos fejű facsavart. Érdemes megjegyezni, hogy a szerkezet stabilitásáért mindig megfelelő, erős anyagokat kell használni.
A kivitelezés során a CD gipszkarton profilokat szilárdan rögzítik az UD profilokba. Az Opel lemezcsavar segítségével kapcsolják őket a direktfüggesztőkhöz. Profilbővítés esetén pedig külön toldóelemek szükségesek, ami tovább növeli a rácsszerkezet tartóerejét.
A gipszkarton lapok felhelyezésekor figyelni kell arra, hogy gyorsépítő csavarokkal rögzítsék őket 17 cm-enként a CD profilokhoz. Ne felejtsük el, hogy az UD profilokhoz nem szabad csavarozni a lapokat, hiszen a megfelelő tartás és stabilitás csak így garantálható. A csatlakozásoknál elengedhetetlen, hogy a lapok széleit csiszolják is, elkerülendő a nem kívánt rések kialakulását.
Hogyan érhető el a tökéletes befejezés?
A hézagtömítés és a csavarfejek glettelése az utolsó lépés annak érdekében, hogy az álmennyezet egységes és esztétikailag kellemes látványt nyújtson. Ha fontos a hangszigetelés, a rögzítő elemekhez csatlakozó szivacscsíkokat is beépíthetünk.
Egy jól kivitelezett gipszkarton álmennyezet nemcsak a beltér egészének hangulatát alakítja át, hanem funkcionálisan is támogatja a belső tér kialakítását. Ön is gondolt már arra, milyen hatást keltene egy ilyen mennyezet az otthonában? Ha még nem, talán itt az ideje!