A Szerk. avatar
2025. január 29. /
,

Szlovákia Oscarra nevezett filmje szembenéz a magyarok ellen elkövetett bűnökkel

Az Emma és a halálfejes lepke című film története a cseh elit Szlovákiából való kiűzésének bemutatásával kezdődik, amit a „Csehek, menjetek vissza Prágába!” jelszó alatt szerveztek, hasonlóan az ország zsidó közösségeinek megtisztításához. Ezt a magyar kisebbség és a szlovák nacionalisták közötti feszültségek növekedése követte.

Szinopszis

1942-ben vagyunk, egy kis szlovákiai magyar falut megszállnak a német és a szlovák katonák. Marika, (Borbély Alexandra) az özvegy varrónő egy nap egy hátrahagyott zsidó kisfiút (Nico Klimek) talál a házában. Morális kérdések között őrlődve elhatározza, hogy bújtatja és gondoskodik róla, de közben megkörnyékezi őt a náci kollaboráns Hlinka-gárda helyi parancsnoka (Milan Ondrík) és Lepke úr, az SS-tisztje is.

A film feszültségét egyszerre teremti meg a folyamatos halálfélelem a gyermek bújtatása miatt, a női kiszolgáltatottság egy háborús közegben és a frusztrációk, amiket a szlovák és magyar közösség közötti robbanékony ingerültség okoz.

Iveta Grófová, a film rendezője:

“A film drámai konfliktusának középpontjában azok az intenzív dilemmák állnak, amelyekkel a három főszereplő, Šimon, Marika és a Hlinka-gárda parancsnoka, Dušan szembesül. Igen, ez egy háromszög-történet, de nem a klasszikus szerelmi háromszög-történet… Az emberi érzelmek széles skálája tükröződik a Šimon-Marika-Dušan háromszögben, beleértve a romantikus szerelmet, az anyaság utáni vágyat, az egzisztenciális félelmet és a gyűlöletet.”

Borbély Alexandra a forgatásról az nlc.hu interjújában:

„Folyamatosan úgy éreztem, mintha tapostak volna a szívemen. Állandó volt a feszültség bennem. Ez a film kőkemény jelenetek sorozata. Szerencsére volt egy kapaszkodóm, Iveta, akire támaszkodhattam. Láttam, hogy ez a nő tudja, mit akar.”

Iveta Grófová

Animációs és dokumentumfilm rendezőként végzett a Pozsonyi Színművészeti Főiskolán.
Első filmjét, a Made in Ash (2012) című első nagyjátékfilmjét a Karlovy Vary IFF nyitófilmjeként mutatták be az East of West versenyprogramban.

Második nagyjátékfilmje, a Little Harbour (2017) a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon Kristály Medvét nyert.

2012 Made in Ash
2014 Slovensko 2.0 – antológia szegmens rendezője (rövidfilm)
2017 Little Harbour
2024 Emma és a halálfejes lepke

Rendezői jegyzetek

Az Emma és a halálfejes lepke film eredetileg Peter Krištúfek, a néhai író, forgatókönyvíró és rendező szerette volna vászonra vinni 2011-es nagyjátékfilmes debütálása, a Látható világ sikere után. Peter korai halála után Zuzana Mistríková producer megkeresett, hogy vegyem át a filmet. Éppen a saját filmemet terveztem, de elolvastam Peter forgatókönyvét, és a történet, az atmoszféra mélyen megérintett. A producerrel és Peter özvegyével, Katkával sokszor beszéltünk arról, hogyan kezeljük Peter vízióját: mennyire maradjunk hűek hozzá, de úgy, hogy a film a miénk is legyen. Miután mindketten biztosítottak arról, hogy teljes mértékben megbíznak bennem, meghoztam a döntést.

A film Pozsony külvárosában, Pozsonypüspökiben (Podunajské Biskupice) játszódik, ahol a II. világháború idején sok magyar élt.

Megpróbáltam megtartani a történet alaprajzát, miközben eltoltam annak perspektíváját. Peter filmnovellájának központjában egy bujkáló fiú képzelete-álmai és egy felemelő döntés következményei állnak. Úgy döntöttem, hogy a történetet a női főszereplő szemszögéből fogom elmesélni az eredeti regénynek megfelelően.

Történelmi háttér

A film a szlovák történelem több traumatikus epizódját is feltárja, amelyeket a társadalom még mindig nem dolgozott fel megnyugtatóan. A párhuzam a mai Szlovákiával borzongató, ezért tartottam fontosnak bemutatni, honnan ered a szélsőséges nacionalizmus eszméje.

Külföldi kritikákból:

„Az alkotók kihívása az volt, hogy megmutassák a szereplők cselekedeteit abból a nézőpontból, ahogyan akkor lehetett. Nem abból a perspektívából, mint ma, amikor megengedhetjük magunknak, hogy moralizáljuk és ítélkezzünk a múlt és annak formálói felett.”

Will Tizard, Variety

„A kamera az érzések és érzelmek társnarrátora ebben a filmben.”

Lily Ford, The Hollywood Reprorter

A film szlovák-cseh-magyar koprodukció, a magyar koprodukciós partner a Campfilm. A filmet a MOL – Új Európa Alapítvány támogatásával a Filmsquad forgalmazza. Február 6-tól a mozikban!

A legfrissebb filmes cikkek

Megosztás: