Embertelen tervezés – Digitális dehumanizáció – kiállítás és szakmai beszélgetés az Európa Pontban
Február 7-én, pénteken 16 órakor nyílik meg az Embertelen tervezés című kiállítás az Európa Pontban, a megnyitót egy fontos és izgalmas szakmai panelbeszélgetés követi. A február 26-ig látogatható tárlat az Állítsuk meg a Gyilkos Robotokat kampány aktivista hálózata szervezésében valósul meg, a kiállítást Kováts Adél, a Radnóti Színház igazgatója nyitja meg.
Számos bizonytalanság és sokismeretlenes jelen- és jövőkép áll előttünk digitalizált korunkban. Az Embertelen tervezés című kiállítás a mesterséges intelligencia segítségével elkövethető igazságtalanságra, hátrányos megkülönböztetésre és más problémákra hívja fel a figyelmet.
A kiállítást az Identity 2.0 hívta életre együttműködve az Amnesty Internationallel és a Soka Gakkai Internationallel, és adta át magyarországi megvalósításra Bíró Dalmának, a Stop Killer Robots – Állítsuk meg a Gyilkos Robotokat kampány aktivistájának.
Az Identity 2.0 nem egyedüliként foglalkozik a digitális dehumanizáció kérdésével, számos kutató, szervezet és aktivista felhívta már a figyelmet az automatizált döntések által okozott károk veszélyeire.
A rendezvény célja egyrészt az Európai Unió mesterséges intelligenciával kapcsolatos tevékenységével és szabályaival kapcsolatos ismeretek és érdeklődés növelése a hazai célközönség körében, másrészt az EU szempontjából is releváns emberi jogi dilemmák felvetése, a kapcsolódó emberi jogi témák népszerűsítése.
A kiállítás megnyitóját követően rövid előadásokkal egybekötött panelbeszélgetésen vitatják meg meghívott szakértőkkel a mesterséges intelligencia emberi jogi vonatkozásait. Ilyen kérdés lehet különösen a magánszféra és a személyes adatok védelme, az algoritmusok által okozott hátrányos megkülönböztetés vagy az emberi méltóság védelme a digitális dehumanizációval szemben.
Ezekről és az Európai Unió mesterséges intelligenciával kapcsolatos tevékenységével és szabályaival kapcsolatos ismeretekről, dilemmákról beszélget Balázsy Panna moderálásával dr. Ződi Zsolt (NKE ITKI), dr. Domokos Márton, Horváth Katalin (CMS Budapest) és Katona Illés (Stop Killer Robots).
A szervezőkről:
![Embertelen tervezés](https://i0.wp.com/librarius.hu/wp-content/uploads/2025/01/Biro-Dalma-cCsibi-Sziliva.jpg?resize=800%2C1200&ssl=1)
Bíró Dalma nemzetközi emberi jogvédő és aktivista. A hazai és nemzetközi civil szférában több mint 40 éve foglalkozik tudat- és szemléletformálással, és hosszú évek óta folytat lobbi tevékenységet egy egyenlő esélyű, mindenki számára hozzáférhető, élhetőbb világért. 2019 óta az Állítsuk meg a Gyilkos Robotokat nemzetközi kampány aktivista koordinátora. 1994-től 2004-ig kommunikációs és kampány igazgatóként dolgozott az aknamentes világ nemzetközi kampányban (International Campaign to Ban Landmines), amiért a szervezet 1997-ben Béke Nobel-díjat kapott.
Katona Illés, az ELTE ÁJK negyedéves jogász hallgatója, a Stop Killer Robots nemzetközi koalíció aktivistája. 2019 óta foglalkozik a mesterséges intelligencia és az emberi kontroll kérdéseivel, különösen az emberi jogok és a biztonságpolitika területén.
A legfrissebb képzőművészeti cikkek