Élményolvasó – Robert Harris: Szellemíró
Ritka eset nálam: előbb a film, aztán a könyv, amiből a film. Ráadásul eltelt köztük tizenöt év.
Már Roman Polanski mozija is lenyűgözött, elraktározódott bennem ez a politikai thriller, leginkább pedig a táj miatt: a regény Martha’s Vineyard szigetén játszódik, kihalt télen, a filmet amúgy a német Sylt szigeten forgatták – ó, az az üvegfalú ház a tengerparti homokdűnéken, telitalálat (képen ide is tettem, annyira belém égett). A filmben Edward Norton és Pierce Brosnan egyaránt remek alakítást nyújt.
Ezeknek erős emléke miatt vettem elő a könyvet, Robert Harris regényét.
Milyen jól tettem! A Szellemíró pompás kémsztori, John le Carré szelleme lebeg körötte, felette, bár tempója sokkalta szédítőbb. Lendületes, szellemes, maró angol gúnnyal megírt történet, csavarokkal tele.
A főszereplő exminiszterelnök alakját felismerhetően Tony Blair ihlette, ahogyan a helyzetet is, a kirobbanó botrányt, amely Nagy-Britannia ijesztő USA-függőségére utal az iraki háború kapcsán – európai nézőpontból amúgy ezért is erősen friss ez a 2007-es mű. De főleg a politika örök cinizmusának, fellengzős kirakata mögötti emberi gyengeségeinek ábrázolása, valódi működésének megrajzolása emeli igen komoly művé ezt a míves krimit. Akár így is történhetett volna. Hitelesség járja át ezt a fikciós irodalmat.
Harris okos író, stílusa remek, dramaturgiája sodró, monológjai és dialógusai életteliek, izgalmasak. A regény vonalvezetése profi, mondanivalója jóval mélyebb egy átlagosan rendben lévő lektűrnél, balos politikai lelkesedése/kritikája (mely mára szuverenista bólogatásokkal találkozik) pedig kellően háttérbe szorul, nem didaktikus, nem meghatározó.
Jó irodalom, a szórakoztató műfaj felső polcáról. Fogok még Robert Harrist olvasni, kedvet kaptam hozzá.
Robert Harris műveiről és életéről:
Robert Harris brit író és újságíró, aki leginkább történelmi és politikai thrillereiről ismert. 1957-ben született Nottinghamshire-ben, Angliában, és irodalmi pályafutása előtt újságíróként dolgozott, többek között a BBC-nél, valamint a The Observer és a Sunday Times újságírójaként.
Életút és karrier:
Harris érdeklődése a politika és a történelem iránt már fiatal korában megmutatkozott. Oxfordban, a Selwyn College-ben politikatudományt, filozófiát és közgazdaságtant tanult. Első jelentős sikere újságíróként érkezett, mielőtt az írás felé fordult volna.
Első regénye, az „Fatherland” (1992), alternatív történelmi fikció, amely egy olyan világot ábrázol, ahol a náci Németország megnyerte a második világháborút. Ez a könyv azonnal nemzetközi bestseller lett, és számos nyelvre lefordították.
Fontosabb művei:
- „Fatherland” (1992): Alternatív történelmi thriller.
- „Enigma” (1995): A második világháború alatt játszódó történet, amely az Enigma kódfejtésről szól.
- „Archangel” (1998): Oroszországban játszódó thriller, amely Sztálin rejtélyes örökségét tárja fel.
- „Pompeii” (2003): A Vezúv kitörése körüli eseményeket feldolgozó történelmi regény.
- Cicero-trilógia:
- „Imperium” (2006)
- „Lustrum” (2009) – az Egyesült Államokban „Conspirata” címen jelent meg.
- „Dictator” (2015) – Cicero életét bemutató sorozat.
- „The Ghost” (2007): Egy politikai thriller, amelynek főszereplője egy szellemíró. A regény filmváltozatát Roman Polanski rendezte (Szellemíró, 2010).
- „Munich” (2017): A müncheni egyezmény körüli politikai eseményekről szól.
- „The Second Sleep” (2019): Egy poszt-apokaliptikus regény, amely a jövőben játszódik.
- „Act of Oblivion” (2022): A brit polgárháború utáni időszakban játszódik.
Stílus és témák:
Harris műveiben gyakran a történelem, a politika és a hatalom természetének kérdései állnak a középpontban. Szereti az alternatív történelmet és a valós történelmi események fikciós ábrázolását. Írásai alapos kutatásokon alapulnak, és nagy hangsúlyt helyez a részletekre.
Magánélet:
Robert Harris Wiltshire-ben él feleségével, Gill Hornbyval, aki szintén író, valamint négy gyermekükkel. Harris közismerten baráti kapcsolatot ápolt Tony Blair volt brit miniszterelnökkel, de később eltávolodtak egymástól politikai nézetkülönbségek miatt.
Érdekességek:
- Harris műveit több mint 40 nyelvre fordították le.
- Az „Enigma” című regényéből készült filmben Kate Winslet és Dougray Scott játszották a főszerepet.
- A „Fatherland” filmváltozata egy HBO-produkcióként valósult meg.