A könyvrajongók jól tudják, hogy az olvasás különleges élmény, ami képes kiszakítani minket a mindennapok rohanásából, segít elcsendesedni és csökkenteni a stressz-szintünket. Ahhoz azonban, hogy igazán belemerülhessünk egy jó könyvbe, elengedhetetlen egy kényelmes és inspiráló zug, ahol kizárhatjuk a zavaró tényezőket és kizárólag a történetre koncentrálhatunk. Egy jól megtervezett olvasókuckó nemcsak funkcionális, hanem otthonos és esztétikus is lehet, lássuk, mi kell ehhez!
1. Találjuk meg a megfelelő helyet
Az olvasókuckó kialakításának első lépése természetesen az, hogy kiválasszuk otthonunknak azt a zugát, ahova nyugodtan elvonulhatunk. Ideális esetben ez egy külön szoba, erre azonban meglehetősen ritkán van lehetőségünk, ezért gondoljuk végig, hogy a lakás mely részén találhatunk egy viszonylag nyugodt, csendes területet.
Ha a család elsősorban a nappaliban tölti az idejét, akkor érdemes lehet a hálószobát választani, de ha inkább a konyhában gyűlünk össze a nagy beszélgetésekre, akár a nappali egyik sarkát is kisajátíthatjuk. Amennyiben ez megvalósítható, válasszunk olyan területet, melyet a nap is jól megvilágít, hiszen természetes fény mellett olvasni nemcsak kellemesebb, de a szemünket is kevésbé terheli.
2. Lámpafényre is szükség lesz
Természetes fényt minden nap csak korlátozott ideig tudunk biztosítani, ráadásul ez nagymértékben függ a lakás tájolásától és az évszaktól is, ezért mindenképpen szükségünk lesz egy jól pozícionált asztali vagy állólámpára is. Ha nem szeretnénk új kiegészítőket vásárolni, a régi, megunt lámpáinkat egyszerűen feldobhatjuk egy új búra és egy kis zománcfesték segítségével, így könnyen – és meglehetősen olcsón – szabhatjuk személyre az olvasókuckónkat.
3. Válasszuk ki a tökéletes ülőhelyet
Az olvasókuckó lelke kétségtelenül az a bútordarab, melynek párnái között kényelembe helyezhetjük magunkat, így ennek kiválasztása az egyik legfontosabb feladatunk. Van, aki egy széles kanapén érzi jól magát, mások a fotelre esküsznek, de olyanok is vannak, akik egy ergonomikus széken, a könyvet egy asztalon pihentetve szeretnek olvasni. A döntés természetesen teljes mértékben az ízlésünkön múlik, a lényeg hogy a bútordarab kényelmes legyen akkor is, ha hosszabb időt töltünk el itt. Jó ötlet lehet egy lábtartó beszerzése is, ami leveszi a terhet az alsó végtagokról, így a vérkeringésünk miatt még egy maratoni olvasást követően sem kell aggódnunk.
4. A kényelemről is gondoskodni kell
Egy hideg estén nincs is kellemesebb annál, mint egy puha pokrócba burkolózva lapozgatni kedvenc regényünket, ezért mindenképpen szükségünk lesz egy meleg, kényelmes takaróra, melyet bármikor magunkra teríthetünk. Akár dekorációs elemként, akár a gerinc megtámasztására használjuk, kelleni fog még néhány díszpárna is, a tökéletes hangulatról pedig egy puha, süppedős szőnyeg gondoskodhat.
5. Teremtsünk megfelelő hangulatot
Akkor tudunk igazán a könyvünkre koncentrálni, ha a környezetünk nyugodt, otthonos hangulatot áraszt. Ennek elérése érdekében sok mindent tehetünk: ha festésre kerül sor, a falakon használjunk visszafogott, meleg színeket, tökéletes megoldás a bézs, a halvány mohazöld vagy valamelyik pasztell árnyalat. A fából készült asztalt vagy a fotel lábait egy kevés zománcfesték segítségével is újjá varázsolhatjuk, de néhány cserepes növény, egy váza friss virág vagy egy illatgyertya is elég lehet ahhoz, hogy megteremtsük az ideális hangulatot.
Csak egy jó ötlet kell!
Akár egy apró lakásban, akár egy tágas családi házban élünk, mindenhol szükségünk van egy kis zugra, egy nyugodt sarokra, ahol egy kicsit magunk lehetünk, és a könyvünkbe mélyedve szakadhatunk ki a hétköznapi rohanásból. Egy olvasókuckóhoz nem kell sok minden, hiszen azt gyakran az otthon is megtalálható bútorokból is összeállíthatjuk: találjuk ki, nekünk mi a legjobb megoldás, és valósítsuk meg azt – nem fogjuk megbánni.