A Szerk. avatar
2024. december 16. /
, ,

Stephanie Bishop regényében a fiatal nő idős halott férje után nyomoz

Élményolvasó – Stephanie Bishop: Az évforduló

Rövid időn belül a második olyan kortárs regényt olvastam, amely egy házasság válságát, a párkapcsolati kudarc okait próbálja feltárni, bemutatni, megérteni; mindkettőt egyébként nő írta, s a svéd Moa Herngren A válás című műve bizony sokkal jobb volt, mint az ausztrál Stephanie Bishop alkotása.

Pedig Az évforduló is jó ötleten alapul, némiképpen csavaros thrillerként is működik, hiszen itt a férj különös halála után kezd nyomozásba a feleség, méghozzá a lélek mélyén, mert ott lapul a megoldás.

A könyv azonban túlírt és egyenetlen, miközben egy idősebb férfi-jóval fiatalabb nő párosának működését fejti fel a nő szemszögéből.

Túlságosan belterjes nyafogássá válik sajnos a sikeres filmes és a sikereit túlszárnyaló írónő jóléti unalomban pácolódott kapcsolata, rivalizálásai, szenvedélyei, veszekedései, miközben a balesetet követő lelki feltárás meg vontatott, önismétlő, döcögős, közhelyes, néhol érdektelen.

Így pedig az összhatás egy olvasható, korrekt, nem rossz, de semmiképpen sem kiemelkedő művészregény, nem különösebben izgalmas problémákkal és konklúziókkal.

Az évforduló úgy veszik bele a részletekbe, ahogyan hősnőjének férje az óceánba – a test előkerül, a katarzis azonban sehol. Néhol ásításra ingerlő iparosmunka szerintem, de a kipróbálható kategória, hátha én tévedtem.

Szombathy Pál

Stephanie Bishop ausztrál írónő jelentős hírnevet szerzett regényeivel és irodalmi kritikáival. Munkái mély érzelmi rétegeket tárnak fel, miközben az identitás, az emlékezet és az emberi kapcsolatok kérdéseit boncolgatják. Íme, egy áttekintés Bishop életéről és pályájáról:

Stephanie Bishop
Stephanie Bishop. Photo Credit: CRAIG PEIHOPA

Ifjúság és tanulmányok

Stephanie Bishop Ausztráliában született, és fiatal korától érdeklődött az irodalom iránt. Tanulmányait az ausztrál egyetemeken végezte, ahol angol irodalomból és kreatív írásból szerzett magas szintű képzettséget. Az irodalmi érzékenységét nagyban befolyásolták az angol nyelv klasszikus és modern mesterművei.

Irodalmi pályafutása

Debütáló regény:
Bishop első regénye, The Singing (2005), azonnal figyelmet keltett. A könyv Ausztrália különleges tájaira és az emberi érzelmek finom árnyalataira helyezi a hangsúlyt. Bár kevesebb nemzetközi visszhangot kapott, ígéretes indulást jelentett az írónő számára.

Nemzetközi áttörés:
Második regénye, a The Other Side of the World (2015), világszerte elismerést aratott. A könyv egy angol feleség és édesanya történetét követi, aki családjával Ausztráliába költözik az 1960-as években. A mű mélyen foglalkozik a haza, az anyaság és a kulturális identitás kérdéseivel, miközben lenyűgözően írja le az angliai és ausztrál tájak közti kontrasztot. Ez a regény számos díjra jelölést kapott, és a 2015-ös The Australian/Vogel Literary Award győztese lett.

Legfrissebb munkái:
2023-ban jelent meg The Anniversary című regénye, amely egy szerző és párkapcsolata komplex dinamikáját ábrázolja. Ez a regény a gyász, a művészi alkotás és az intimitás ellentmondásait vizsgálja, miközben az írónő elmélyült, rétegzett narratív stílusát mutatja be.

Díjak és elismerések

Bishop munkásságát számos irodalmi díjjal és jelöléssel ismerték el:

  • Vogel Literary Award (2015)The Other Side of the World.
  • Jelölések a Miles Franklin Literary Award-ra és más neves ausztrál irodalmi díjakra.

Stílusa és témái

Bishop regényeit erőteljesen áthatják a személyes és kulturális identitás kérdései. Írói stílusa lírai, részletgazdag és érzékeny, miközben nagy hangsúlyt fektet a karakterek érzelmi világának bemutatására. Gyakran foglalkozik a gyász, az emigráció és a családi kötelékek dilemmáival.

Egyéb tevékenységek

Az írás mellett Stephanie Bishop irodalmi kritikusként is tevékenykedik. Írásai jelentek meg neves ausztrál és nemzetközi folyóiratokban, ahol más szerzők műveit elemzi. Kreatív írást is tanít, megosztva tapasztalatait a feltörekvő írókkal.

Magánélet

Bishop visszafogottan kezeli a magánéletét, de ismert, hogy családjával szoros kapcsolatot ápol. Az életrajzi elemek néhol visszaköszönnek műveiben, különösen a The Other Side of the World című regényben, amelyben az identitás és otthonkeresés kérdései egyéni élményekkel átszőtt formában jelennek meg.

Stephanie Bishop íróként az ausztrál irodalom kiemelkedő alakja, akinek munkái egyre szélesebb körben találnak olvasókra világszerte. Az élet és művészet határvonalain mozgó témái univerzálisak, mégis egyedi nézőpontot kínálnak.

Megosztás: