Élményolvasó – Byung-Chul Han: Önmagátlanság
A Távol-Kelet kultúrájáról és filozófiájáról szóló könyvecske – mely a dél-koreai-svájci-német mestert mindig jellemző tömörségű – a nyugati gondolkodásmód és létszemlélet néhány megnyilvánulását veti össze a Keletivel. Kiváló, mély és egyszerűségre törő kötet, melyet a szokott lényeglátás és szelíd megfigyelés jellemez.
A két kultúrkör mentalitási, életfelfogási különbségeit oly példákon át mutatja be, mint az üdvözlés (az egymásra pillantás keleti hiánya, a meghajlás személytelensége), a fény-árnyék szerepe, az otthon jelentése vagy a föld-tenger eltérő jelentősége. Nyugaton egyén, véglegesség, térfoglalás, csúcsra törés, besorolás; Távol-Keleten nyitottság, átalakulás, mozgás, felolvadás, tárgytalanság, teremtő üresség. Csak egy hevenyészett felsorolás, miről is értekezik.
A Berlinben európai életet élő filozófus közben keleti tapintattal kerüli az állásfoglalást, hiszen nem is szembeállítja a két kultúrát, hanem egymás mellé – ahogyan mondjuk mesél a nyugati konyha szúró-vágó étkezése és a keleti, apró darabokat pálcikával felcsippentő megközelítés mélyebb forrásairól. Teszi pedig mindezt a két világ néhány nagy filozófusának megidézésével, hogy megértsük a kétféle tekintet, a kétféle tudásszemlélet különbözőségének okait és logikáját.
Byung-Chul Han finom szellemű, de provokatív műveit felidézve (ez a tizedik, amit olvastam) a legjobbak közé helyezem.
Byung-Chul Han íróról:
Byung-Chul Han dél-koreai származású svájci filozófus és író, aki számos kritikus érdeklődést kiváltó művet alkotott a kortárs kultúra és társadalom témaköreiben. 1959-ben született Délnyugat-Koreában, majd Svájcban telepedett le. Tanulmányait a Freiburgi Egyetemen és a Müncheni Egyetemen végezte. 2000-ben a Bázeli Egyetem Filozófia Tanszékén hibilitált.
Han műveiben gyakran foglalkozik az emberi lét modern kihívásaival, a technológiai fejlődés hatásával az egyéni és társadalmi életre, valamint a kapitalizmus és a neoliberális rendszer által generált stresszel és kizsákmányolással.
Kiemelkedő művei közé tartozik például a „The Burnout Society” (A kiégett társadalom) című könyve, amelyben a modern társadalom túlzott teljesítménykényszerét és folyamatos produktivitás kultuszát vizsgálja. Han filozófiai gondolatait széles körben értékelik a világban, és művei sokakat inspirálnak személyes életük és a társadalmi struktúrák átgondolására.
Byung-Chul Han a kortárs filozófia egyik jelentős alakja, aki éles kritikát fogalmaz meg a modernitás által létrehozott problémákkal szemben, és alternatívák felé vezető utat mutat a gyakran stresszel telített, fogyasztás-orientált társadalmi berendezkedésre.