A Hegedű ÜnnepeYehudi Menuhin: A hegedű hangja közvetlenül érinti meg a szívet

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – a Concerto Budapest így ünnepli ezt a csodálatos hangszert 2025. január 17. és 19. között az évad legnagyobb tematikus fesztiválján a Zenakadémián és a BMC-ben.

A Hegedű Ünnepe a hegedűirodalom remekeit és a hangszerhez kötődő műfajok sokszínűségét is megmutatja a zeneszerető közönség számára, olyan kiváló művészek közreműködésével, mint Baráti Kristóf, Kelemen Barnabás, Keller András, Kokas Katalin, Pusker Júlia, Roby Lakatos vagy Sárközy Lajos.

„A hegedű hangja közvetlenül érinti meg a szívet, mintha annak legmélyéig hatolna.”

Yehudi Menuhin szavait három napon át visszhangozzák a koncerttermek a Concerto Budapest idei évadának legnagyobb szenzációján, A Hegedű Ünnepe fesztiválon, mely nemcsak a hangszerben rejlő végtelen lehetőségekre irányítja a figyelmet, hanem egyedülálló alkalmat teremt arra is, hogy Magyarország legkiemelkedőbb hegedűművészei – köztük mesterek és tanítványaik – találkozhassanak egymással.

Baráti Kristóf, Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Pusker Júlia mellett a legifjabb tehetségek is képviselik magyar hegedűseinket Teo Gertler, Abouzahra Amira, Abouzahra Mariam és Kelemen Gáspár személyében. A fellépők között találjuk Lilia Pocitarit, a 2023-as Bartók Világverseny győztesét, és Džeraldas Bidvát, a Concerto Budapest állandó vendég-koncertmesterét is. A műfaji sokszínűség jegyében a fesztiválon fellép saját zenekarával Roby Lakatos, valamint a Sárközy Collective. A fesztivál különlegessége, hogy a karmesteri pulpituson ezúttal a hegedűművészet legnagyobbjai állnak, akik nemcsak a hangszerük mesterei, hanem a koncertek ihletett irányítói is lesznek.

A Hegedű Ünnepe
Pusker Júlia c Aiga Photography

„A fesztivál idején lesz 20 éve, hogy meghalt mesterem, Kovács Dénes hegedűművész, a Zeneakadémia csodálatos egykori rektora, aki 47 éven át tanította hegedűsök nemzedékeit a Zeneakadémián. Egy éven belül elveszítettünk két nagy magyar hegedűs legendát, Rolla Jánost és Pauk Györgyöt. A Hegedű Ünnepét szeretném az ő emléküknek szentelni” – nyilatkozta Keller András, a Concerto Budapest főzeneigazgatója és a fesztivál művészeti vezetője.

Bach és Kurtág, a barokk és a kortárs együttállása

A fesztivál nyitókoncertje január 17-én, pénteken a BMC Nagytermében Johann Sebastian Bach műveire fókuszál. A Camerata Pelsonore előadásában hallhatjuk Bach ikonikus hegedűversenyeit, az a-moll és az E-dúr versenyműveket, valamint a híres d-moll kettősversenyt. Az est szólistái a két Kossuth-díjas hegedűművész Baráti Kristóf, aki az Évad Művésze a Concerto Budapest 2024/25-ös évadában, és Keller András főzeneigazgató. A pénteki programot Kurtág György lenyűgöző Kafka Fragmente című műve zárja, amelyet Anu Komsi szoprán és Keller András hegedűművész előadásában hallhat a közönség.

A darab különleges jelentőségét emeli, hogy a monumentális, egyórás kompozíció születésének idején Keller András és Csengery Adrienn nemcsak előadói, hanem az alkotói folyamat aktív részesei is voltak, a darab pedig óriási világsikert aratott. Keller András Juliane Banse énekesnővel készült lemezfelvétele pedig később a legnagyobb nemzetközi díjakat elnyerve öregbítette a Kafka Fragmente hírnevét.

A Hegedű Ünnepe
Kelemen Barnabás c Emmer László

A romantika és a modernizmus mesterművei

A Zeneakadémia Nagytermében január 18-án, szombaton reggel Bartók és Brahms hegedűversenyei nyitják a napot. Bartók második hegedűversenyének szólóját Lilia Pocitari adja elő, míg Brahms D-dúr hegedűversenyében a fiatal Teo Gertler mutatja be tehetségét. Mindkét előadást a Concerto Budapest kíséri, Keller András és Baráti Kristóf vezényletével. Délután a Solti teremben Vivaldi A négy évszakának különleges, melodramatikus előadását élvezhetjük Kokas Katalin és lánya, Kelemen Hanna közreműködésével.

Keller András vezényli az esti koncerten a romantika csillogó darabjait: Ravel Tzigane című virtuóz rapszódiája és Nádor Mihály ritkán hallható hegedűversenye kerül műsorra a Concerto Budapest, valamint Kokas Katalin és Kelemen Barnabás közreműködésével. Az esti koncertet Bartók Zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára című műve zárja, melyen a fesztivál szólistái működnek közre.

A Hegedű Ünnepe
Kokas Katalin

A kamarazene és a hegedű szólórepertoárjának csodái

A fesztivál mindhárom napján kiemelt figyelmet kapnak a hegedű szólóművei és a kamarazenei darabok. Szombaton a Kupolateremben a koncertmesterek tolmácsolják Ysaÿe hat szólószonátáját, míg vasárnap délután Enescu lenyűgöző C-dúr oktettjét hallhatjuk a fesztivál szólistáinak tolmácsolásában. A szólórepertoárt Bartók és Bach művei gazdagítják: szombat délután Bach d-moll partitájának híres Chaconne-ja csendül fel Gidon Kremer vonószenekari átiratában.

A Concerto Budapest előadását Džeraldas Bidva, a Kremerata Baltica koncertmestere vezeti, a darab pedig lenyűgöző példája annak, hogyan születik újjá egy szólóhegedűre írt mű a vonószenekar tolmácsolásában. Ezt követően Kelemen Barnabás előadásában Bartók Szólószonátáját hallgathatja meg a közönség, majd Csajkovszkij C-dúr vonósszerenádja hangzik el Džeraldas Bidva közreműködésével.

Sárközy Lajos és Roby Lakatos a fesztivál különleges színei

A Concerto Budapest tematikus fesztiválján nemcsak a klasszikus zene legnagyobb mesterei, hanem a virtuóz cigányzene világszínvonalú képviselői is helyet kapnak. A hegedűművészet egyik ikonikus alakja, Magyarország legifjabb Liszt-díjasa, Sárközy Lajos, és zenekara, a Sárközy Collective szombat este varázsolja el a közönséget különleges előadásával. A cigányzene tradicionális hangzásvilágát a magyar klasszikus hegedűirodalom legnehezebb darabjaival ötvöző koncert a fesztivál egyik kiemelkedő pontja, amely az autentikus zenei örökség megőrzésére és megújítására is reflektál.

A zenei sokszínűség jegyében vasárnap este lép színpadra Roby Lakatos, a cigányzene virtuóza, aki a jazz és a klasszikus műfajok mesteri ötvözője is. Zenekarával lenyűgöző technikai tudását és egyedi stílusát állítja középpontba, amely egyszerre hagyománytisztelő és úttörő. Lakatos előadásai amellett hogy maradandó zenei élményt nyújtanak, valódi kulturális utazásra invitálnak, összekötve a különböző zenei világokat.

E két különleges koncert hangsúlyozza, hogy A Hegedű Ünnepe nem csupán a klasszikus zene rajongóinak szól, hanem minden zenerajongónak, akik értékelik a hegedű sokszínűségét, legyen az klasszikus, cigányzene vagy jazz.

A Hegedű Ünnepe
Amira Abouzhara, fotó: Mudra László

Kiemelkedő koncertek a fesztivál zárónapján

A fesztivál vasárnap délutáni és esti koncertjei a hegedűirodalom csúcsműveit állítják középpontba, a Zeneakadémia Nagytermében.

Délután Sibelius d-moll hegedűversenye hangzik el, amely a romantikus hegedűművek egyik legismertebb és legkedveltebb darabja, Kelemen Gáspár előadásában, ezt követi Samuel Barber lírai és szenvedélyes Hegedűversenye Baráti Kristóf hegedűszólójával. A koncertet Kelemen Barnabás vezényli.

Az esti koncerten Sosztakovics I. (a-moll) hegedűversenye csendül fel, amely sötét hangulatával és drámai mélységével ragadja magával a hallgatóságot. A szólót az ifjú tehetség, Amira Abouzahra adja elő, a Concerto Budapest kíséretével, Keller András vezényletével. A fesztivál méltó zárásaként Lalo Spanyol szimfóniája hozza el a spanyol zenei motívumok tüzes eleganciáját, amelyet Baráti Kristóf szólójával hallhat a közönség, szintén Keller András vezényletével.

Devich Gábor, a Concerto Budapest főigazgatója a fesztivál lényegét így foglalja össze: „A Hegedű Ünnepe a Concerto Budapest tematikus fesztiváljaként a hegedűművészet sokszínűségét tárja a közönség elé, a hagyomány és az újító szellem találkozásán keresztül. Nem kétséges, hogy a zenekar idei évadának szenzációja mindannyiunk számára elhozza a felismerést, mekkora kincs birtokosai vagyunk, milyen fantasztikus hegedűseink vannak, és micsoda repertoárja van ennek a csodálatos hangszernek.”

A legfrissebb zenei cikkek

Megosztás: