Szinetár Miklós lesz a zsidó színházi specializáció mentora

Zsidó színházi specializáció indít jövő év szeptemberétől az osztatlan színművész szakos képzésén belül a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) – jelentették be csütörtökön sajtótájékoztatón.

Az ötéves képzés az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) kezdeményezésére, a Milton Friedman Egyetemmel együttműködésben, hazai és nemzetközi szaktekintélyek közreműködésével valósul meg.

Vidnyánszky Attila, a Színház- és Filmművészetért Alapítvány kuratóriumi elnöke a csütörtöki sajtótájékoztatón történelmi és kivételes pillanatnak nevezte a zsidó színházi specializáció elindulását. Mint mondta, az alapítvány kuratóriuma minden támogatást meg fog adni a működéshez.

A kuratóriumi elnök hangsúlyozta:

az SZFE és a Milton Friedman Egyetem is szívesen fogadta a kezdeményezést, amelyre olyan hallgatók jelentkezését várják, akik elkötelezettek és küldetéstudattal rendelkeznek. A minőségi képzés garanciája Szinetár Miklós lesz, aki mentorként vesz részt a képzésben.

Vidnyánszky Attila emlékeztetett arra, hogy a magyar színjátszás sokat köszönhet a magyar zsidóságnak. Ezért is fontos, hogy a Nemzeti Színház részese legyen a kezdeményezésnek – mondta.

Az SZFE szívesen vesz részt a kezdeményezésben, a specializációra héber nyelvtudástól és vallási hovatartozástól függetlenül jelentkezhetnek a hallgatók – mondta Sepsi Enikő rektor.

Ismertetése szerint a zsidó színházi specializáció tartalmazza a zsidó színházművészet elméleti képzését, a színháztörténetet, az előadás- és műelemzést, valamint a zsidó drámák tanulmányozását.

Emellett lesz hébernyelv-oktatás, valamint gyakorlati képzés, amelyben a hallgatók a magyar nyelvű színészképzést követően héber nyelvű színészmesterséget tanulnak a 7-10. félévben.

A hallgatóknak a 6-7. félévben egy izraeli egyetem színművészképzésébe lesz lehetőségük becsatlakozni, ahol eredeti nyelvi környezetben mélyíthetik el a tudásukat. A héber nyelv oktatását a Milton Friedman Egyetem fogja biztosítani – mondta az SZFE rektora, hozzátéve, hogy 7-9 színművész hallgatót fognak kiválasztani az új specializációra.

Olyan hallgatók jelentkezését várják, akik vállalják, hogy a tanulmányaik után a Baross utcai Firgun Házban – a tervek szerint – 2025-ben nyíló zsidó teátrum színészei lesznek. Megjegyezte, tárgyalnak a Tel-Avivi Egyetemmel egy 4-6 hetes blokk létrehozásáról, amely worksopokat és tanulmányutat is tartalmaz.

Az SZFE rektora bejelentette a képzés két osztályvezetőjét is: ez egyikük Maia Morgenstern, a bukaresti zsidó színház igazgatója, nemzetközileg elismert román színművész lesz, míg a másik osztályvezetői feladatot Réczei Tamás színházrendező, dramaturg, a Firgun Zsidó Kulturális Alapítvány elnöke vállalta. Az oktatásban mentori szerepet kap Szinetár Miklós rendező is – tette hozzá.

Sepsi Enikő emlékeztett arra, hogy Maia Morgenstern többek között olyan jelentős nemzetközi produkciókban szerepelt, mint Mel Gibson A passió című filmje, valamint számos magyar alkotásban is feltűnt, többek között Mészáros Márta A hetedik szoba és Szász János a Witman fiúk című filmjében.

Schottner Krisztina, a Milton Friedman Egyetem rektora arról beszélt, hogy az egyetem egyházi fenntartásban működő világi intézmény, amely az utóbbi években dinamikus fejlődésnek indult, ezt a hallgatók számának növekedése is mutatja.

Folyamatosan bővül a képzési portfólió is, korábban gazdasági, társadalmi és bölcsészettudományi területekről érkeztek hallgatók, ma már tanítóképzés vagy pilótaképzés is elérhető az intézményben.

Kitért arra is, hogy amióta az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) az intézmény fenntartója, a fejldődés felgyorsult, a hittudományi tanszéken, az Ashkenaziumon az akkreditációs bizottság pár héttel korábbi döntése értelmében már alap- és mesterképzés is indulhat.

A rektor szólt arról is, hogy az Ashkenazium tanszéken keresztül támogatja az egyetem az SZFE zsidó színházi specializációját héber nyelvoktatással, valamint a zsidó színművészet és kultúra megismertetésével, emellett nemzetközi kapcsolatokat is biztosítanak, hogy a hallgatók Izraelben, nyelvi környezetben erősíthessék meg a tudásukat – hangsúlyozta Schottner Krisztina.

A legfrissebb színházi cikkek

Megosztás: