Különleges zöld foltokat talált a NASA a Marson

A NASA Mars-járója, a Perseverance, egy újabb érdekes felfedezést tett a Mars felszínén, amely nagyban hozzájárulhat az ősi élet nyomainak felkutatásához.

A Jezero-kráterben zajló kutatások során a rover egy különös, zöldes színű kőzetre bukkant, amelyre eddig nem volt példa a vörös bolygón.

Az egyik beépített eszközzel a rover megcsiszolta ezt a sziklát, így egy sima, körülbelül 5 centiméter átmérőjű felületet hozott létre a további vizsgálatokhoz. A csiszolás során keletkező port eltávolítva a NASA tudósai zöldes, sötétebb foltokat vettek észre a kőzet felszínén.

A földi analógiák alapján a kutatók úgy vélik, hogy ezek a zöldes foltok hasonló kémiai reakciókból származhatnak, mint amilyeneket a Földön is megfigyelhetünk. Ilyen folyamat például az, amikor a víz átszivárog a laza üledéken, mielőtt az kősziklává keményedne.

Ez a folyamat oxidált vas redukcióját idézi elő, Fe2+ ionokat létrehozva, ami a zöldes árnyalatért felelős. A Földön ez a jelenség gyakran mikrobák vagy szerves anyagok bomlása miatt következik be, de bizonyos esetekben szervetlen kémiai folyamatok is előidézhetik ugyanezt.

A Perseverance azonban nem volt képes elég közeli vizsgálatot végezni, mivel a rover pozíciója ezt nem tette lehetővé. A tudósok azonban bíznak abban, hogy a jövőbeli kutatások során hasonló leletek kerülhetnek elő, amelyekből akár mintát is tud majd venni a rover.

Ez további elemzésekre adhatna lehetőséget, amelyek segíthetik annak eldöntését, hogy a Mars felszínén lévő anyagok valamilyen biológiai folyamat következményei-e, vagy pusztán kémiai reakciók eredményei.

(A hvg.hu cikkét szemléztük)

A tudomány legfrissebb cikkei

Megosztás: