Bratislava új rekordot állított fel: egy AC/DC koncertre több mint 100 000 rajongó érkezett szerte Európából. Szlovákia még soha nem látott ennyi rajongót egy helyen.
A város történetének legnagyobb koncertje július 21-én, vasárnap zajlott le a pozsonyi Vajnory repülőtéren. Az ausztrál hard rock legenda, az AC/DC lépett fel, és több mint 100 000 fan zúgott össze, hogy részesei legyenek az eseménynek. A koncert atmoszférája áthatotta Bratislava egészét. Több közlekedési korlátozás mellett, az egész nap folyamán rajongókat lehetett látni az együttes merchandising termékeiben. A műsor 21:00-kor vette kezdetét az „If You Want Blood” dallal a „Highway to Hell” albumról, de a tömeg már 14:00 óra körül elkezdett gyűlni Vajnory környékén. Az ausztrál rock and roll autentikus előadása több mint két órán át tartott.
A koncert körüli hype olyan nagy volt, hogy még a legjobb online casino oldalak is kihasználtak a lehetőséget és jegyekkel befizetés nélküli bónusz 2024 formában ajándékoztak a hűséges ügyfeleket.
A cikkünkben megtekintjük a Szlovákia legnagyobb koncertjét, hogyan zajlott, milyen előkészületek voltak és egyéb érdekes tényeket.
Az AC/DC rövid története
Az AC/DC egy ausztrál rockzenekar, amelyet 1973-ban alapítottak Sydney-ben. Az együttes alapító tagjai a skót származású Young testvérek, Angus és Malcolm voltak. Az AC/DC a hard rock, blues rock és rock and roll műfajok egyik legjelentősebb képviselője, és világszerte híressé vált energikus koncertjeiről és egyedi hangzásáról. A zenekar nevét, ami az „alternating current/direct current” elektromos áram kifejezés rövidítése, egyik testvérük, Margaret Young javasolta, aki az egyik varrógépén látta a feliratot.
Az AC/DC zenéjének gyökerei a blues rockban és a rock and rollban találhatók, de stílusukat gyakran azonosítják a hard rockkal vagy akár a heavy metállal is. Az együttes hírnevét elsősorban lenyűgöző élő előadásaik és magával ragadó színpadi jelenlétük alapozta meg. Angus Young jellegzetes iskolás egyenruhája és színpadi mozgása, mint például a „duck walk”, mára ikonikussá vált.
Az AC/DC pályafutása során több mint 200 millió albumot adott el világszerte, ezzel az egyik legsikeresebb zenekarrá váltak a történelemben. Az 1979-es „Highway to Hell” albumuk hozta meg számukra az első nagy nemzetközi sikert, amely után 1980-ban kiadott „Back in Black” című albumuk még nagyobb sikert aratott. Ez utóbbi az egyik legtöbb példányban eladott album lett a zenetörténetben, több mint 50 millió eladott példánnyal.
Az AC/DC tagjai között több változás is volt az évek során. Az eredeti énekes, Bon Scott 1980-ban tragikus hirtelenséggel elhunyt, és helyét Brian Johnson vette át, akivel az együttes tovább folytatta pályafutását. Az AC/DC több évtizeden át tartó karrierje alatt számos díjat és elismerést kapott, többek között bekerültek a Rock and Roll Hall of Fame-be 2003-ban.
Az együttes aktív maradt a 2000-es években és 2010-es években is, új albumokat kiadva és világkörüli turnékat szervezve. Az AC/DC legutóbbi nagy visszatérése 2020-ban volt, amikor kiadták a „Power Up” albumot, amely ismét vezette az eladási listákat számos országban. Az AC/DC zenéje generációkon átívelő, és továbbra is jelentős hatást gyakorol a rockzene világára.
A szervezés és egyéb érdekességek
Az esemény lebonyolításában 1500 személy vett részt, a helyszín felépítéséhez szükséges technikai eszközöket 300 kamion szállította. A hatalmas színpad lehetővé tette, hogy Angus Young elvégezze híres „duck walk” mozdulatát, amelyet először Chuck Berry mutatott be az 1950-es években. A színpad mögötti fal három nagy képernyővel volt felszerelve, a színpad előtti terület félköríves kialakítású volt, hat toronnyal és képernyőkkel ellátva a tökéletes hangzás és vizuális élmény érdekében. A koncertet egy látványos tűzijáték zárta az együttes tiszteletére. A koncert szervezése és menete magas színvonalú volt, bár az elején egy büfé leégett. A tömeg ellenére sem történt komolyabb baleset, viszont sokan panaszkodtak a magas ital- és ételárak miatt: egy sima adag sült krumpliért 10 eurót, egy rántott sajtért 20 eurót, az italok ára pedig három eurótól kezdődött felfelé.
Területén a pozsonyi Vajnory régi repülőterén már a déli órákban elkezdtek gyülekezni a rajongók, a legnagyobb tömeg 15:00 és 17:00 között érkezett. A látogatók százakban mérték a toaletteket és tucatnyi frissítőpontot találtak, ahol ingyenes ivóvízzel frissíthettek magukat.
Sokan későbbre halasztották érkezésüket, ami hosszú sorokban való várakozással járt. A hőmérő 32 és 35 fok közötti értékeket mutatott, amitől a látogatók minden lehetséges árnyékban menedéket kerestek, legyen az a tribünök előtt vagy mögött, illetve az étel- és italárusoknál.
A nap folyamán hallható rockzene után 19:45 körül kezdődött az est első fellépése, amit az egyetlen előzenekar, a The Pretty Reckless adott, Taylor Momsen 30 éves énekesnő vezetésével. Energiával teli megjelenésével és a „Slovakia, how are you guys doing?” köszönőszavaival azonnal magára vonta a területen tartózkodók figyelmét.
AC/DC fellépése
Az AC/DC pozsonyi koncertje olyan zenei esemény volt, amelyet Szlovákia még soha nem tapasztalt. A legendás rockbanda, az AC/DC választotta Bratislavát az egyetlen szabadtéri koncert helyszínéül európai turnéjuk során, ami egy különleges zenei ünnepet hozott a városba.
A koncertet a Szlovák Rádió zenei szerkesztője és publicistája, Rado Mešša is megtekintette. Az AC/DC eddig soha nem lépett fel Szlovákiában, ez volt az első alkalom és egyben az egyetlen szabadtéri koncert a teljes európai turnéjuk alatt. Míg más helyszíneken a belépők gyorsan elfogytak, Bratislavában folyamatosan lehetett jegyet vásárolni, így a koncertre emberek érkeztek szerte Európából, többek között Horvátországból, Lettországból, Ausztriából, Magyarországról és a Cseh Köztársaságból.
Az esemény igazi nemzetközi zenei ünnepé vált, ahol a rajongók, akik lemaradtak egy másik koncertről vagy egyszerűen újra látni akarták a bandát, együtt ünnepelhettek. Az esemény magával ragadó volt, több mint százezer látogatóval, és minden zökkenőmentesen zajlott. A koncert hangulata kiváló volt, mind a közönség, mind a zenekar élvezte a pillanatot. Brian Johnson énekese a koncert elején kijelentette: „Idejöttünk, hogy játsszunk egy kis rock and rollt és jól érezzük magunkat.” A zenekar láthatóan élvezte a koncertet, és lehetőséget adott a fiataloknak, hogy megismerjék a rockzene alapjait.
A koncertre minden korosztályból érkeztek látogatók. A legfiatalabb hatéves volt, akinek a szülei hozták a születési anyakönyvi kivonatát, hogy bizonyítsák korát. A legidősebb nézők a hetven év felettiek voltak, de nem csak a zenei veteránok látogatták a koncertet.
Az AC/DC stílusa egyedi és utánozhatatlan. A zenekar a 70-es és 80-as évek fordulóján alakult, és az első albumaik, a Highway to Hell és a Back in Black, a rockzene alapkövei. A koncerten ezekről az albumokról játszották a legtöbb dalt. Az előadás magával ragadó volt, minden fontos dalt eljátszottak, amit a rajongók szeretnek, és egy több mint kétórás show-t nyújtottak.
A koncert hangulata a helyszínen lenyűgöző volt, a zenekar még mindig kiválóan szól élőben. Angus Young, a zenekar gitárosa, bár már kevesebbet futkos a színpadon, de még mindig képes volt bemutatni a híres „duck walk” táncot.
A koncert szervezése kivételes volt, és gratuláció illeti a szervezőket, hogy ezt a különleges eseményt Szlovákiába hozták. Nem tudni, hogy lesz-e még hasonló esemény a jövőben Szlovákiában, de mindenki reméli.