Fellini Rómája egy város története az elbeszélő szemével nézve. Lenyűgöző utazás az örök város lakói, történelme, kifogyhatatlan humora, és szívszorító melankóliája, fényei és árnyai között.
A rendező fantáziájának és személyes történetének belső ritmusát követve a kamera könnyeden siklik át tájakon, arcokon és évezredeken, bevonva a nézőt az emlékek, a képzelet, az egyéni és a kollektív, a fikció és a dokumentum szétbonthatatlanul összefonódó, lenyűgöző világába.
Ismerős és mégis különös figurák, groteszk és hátborzongató helyzetek tánca ez, ahogyan Fellini, a mozi történetének egyik legnagyobb varázslója idézi elénk.
Az 1972-ben készült 128 perces olasz-francia filmdráma rendezője és szereplője Federico Fellini, a zenét Nino Rota szerezte, a fiatal Fellinit Peter Gonzales Falcon alakítja, a filmben szerepel még: Marcello Mastroianni.
A Fellini Rómája című filmet ma este, azaz szeptember 1-én láthatod a Duna Televízi csatornáján 22 óra 30 perces kezdettel. A filmet ezen a weboldalon is meg tudod nézni.
Ha szeretnél a legfrissebb ma esti filmajánlónkról értesülni, akkor mentsd el ezt a linket, ezen mindent megtalálsz: https://librarius.hu/tag/film-ma-estere/. A legtöbb ajánlott filmünk megnézhető az interneten is, tehát ezen a linken valójában egy egész nagy filmtárat találsz.
Federico Fellini életútja röviden:
Federico Fellini (1920. január 20. – 1993. október 31.) egy olasz filmrendező és forgatókönyvíró, akit a 20. század egyik legnagyobb filmesének tartanak. Fellini egyedi látásmódja, szürreális és álomszerű filmjei révén vált világszerte ismertté és elismertté.
Korai évek
Fellini az olaszországi Riminiben született. Már fiatal korában érdeklődött a rajzolás és az írás iránt. Tizenéves korában Rómába költözött, ahol újságíróként és karikaturistaként kezdett dolgozni.
Filmes karrier kezdete
A második világháború idején találkozott Roberto Rossellinivel, és közösen dolgoztak a híres neorealista filmen, a Róma, nyílt város (1945) című alkotáson, amelynek forgatókönyvéhez Fellini is hozzájárult. Ez a munka hozta meg neki az első szakmai elismerést.
Rendezői karrier
Fellini első nagy sikere a Varieté fényei (1950) volt, amelyet követően számos ikonikus filmet készített. Ezek közé tartozik a Júlia és a szellemek (1965), Az édes élet (1960), és a 8½ (1963), amelyben Marcello Mastroianni játszotta a főszerepet. Az utóbbi két film különösen fontosak Fellini életművében, mivel ezekben dolgozta fel a hírnév és az alkotói válság témáját.
Stílusa és hatása
Fellini filmjei híresek szürreális, álomszerű képi világukról és mély pszichológiai tartalmukról. Gyakran foglalkozott az emberi lélek rejtett aspektusaival, a társadalmi visszásságokkal és a személyes identitás kérdéseivel. Művészetére nagy hatással voltak az álomnaplók, a cirkusz világa és az olasz népi kultúra.
Magánélet
Fellini 1943-ban feleségül vette Giulietta Masina színésznőt, aki számos filmjében játszott, köztük a La Strada (1954) és a Cabiria éjszakái (1957) című alkotásokban. Házasságuk egészen Fellini haláláig tartott, és mélyen befolyásolta művészi munkásságát.
Halál és örökség
Fellini 1993-ban, 73 éves korában hunyt el szívrohamban. Munkásságát számos díjjal és elismeréssel honorálták, köztük öt Oscar-díjjal. Filmjei továbbra is inspirálják a filmkészítőket és a nézőket világszerte, és Fellini neve a filmművészet egyik legnagyobb alkotójává vált.
Fellini életműve egyedi látásmódja és eredetisége révén örökre beírta nevét a filmtörténelembe.