Gyugyi László, az Amerikában élő magyar műgyűjtő szombaton hunyt el

Életének 92. évében elhunyt Gyugyi László Amerikában élő magyar műgyűjtő, a világ legnagyobb Zsolnay-magángyűjteményeként számon tartott, Pécsen kiállított kollekció létrehozója, a baranyai vármegyeszékhely díszpolgára.

A több mint hétszáz porcelánritkaságból álló gyűjteményt gondozó Zsolnay Örökségkezelő NKft. szombati közleményében felidézték: Gyugyi László 1933-ban Tamásiban született, majd 1956-ban elhagyta Magyarországot a Budapesti Műszaki Egyetem villamosmérnök-hallgatójaként.

Először Londonban, majd az Egyesült Államokban, Pittsburgh-ben telepedett le, és dolgozott villamosmérnökként.

A pécsi Zsolnay-gyárban készített porcelánritkaságokat csaknem fél évszázadon át szenvedélyesen gyűjtötte, miután 1974-ben az első Zsolnay kerámiát megvásárolta.

Munkájának eredményeként létrejött „a Zsolnay-gyár aranykorát a legszélesebb és legszínvonalasabb mértékben reprezentáló gyűjtemény”.

Gyugyi László neve gyűjteményének Pécsre hozatalát, majd a Zsolnay-negyedben megrendezett, a nevét viselő kiállítás 2010. szeptember 1-jei megnyitását követően vált széles körben ismertté Pécsen és Magyarországon.

Gyakori vendég volt a városban, és a kiállítás sikere által is inspirálva, a gyűjteményt számos új Zsolnay műremekkel gyarapította. Személyét és tevékenységét osztatlan elismerés és tisztelet övezte. Tíz évvel ezelőtt Pécs, azelőtt pedig szülővárosa, Tamási díszpolgárává is megválasztotta.

Az akkor még 588 porcelánritkaságból álló Gyugyi-gyűjteményt 2010-ben vásárolta meg a pécsi önkormányzat a műgyűjtőtől 1,3 millió euróért, és vállalta, hogy megfelelően gondozza és nyilvánossá teszi a kollekciót.

A nyugdíjas elektromérnök évtizedek alatt, aprólékos munkával hozta létre a gyűjteményt, amelyet a nagyközönség az azóta is folyamatosan látogatható kiállítás 2010-es megnyitása előtt együtt még sohasem láthatott.

A Zsolnay-gyár aranykorának legszebb darabjait bemutató tárlat 2010-es megnyitása óta több mint tucatnyi alkalommal bővült, javarészt Gyugyi László gyűjtőmunkájának és adományozási kedvének köszönhetően.

A legfrissebb képzőművészeti hírek

Megosztás: