Isztambuli emlék, avagy beleolvadtam a város iránt mélységesen elfogult szereplők világába

Élményolvasó – Ahmet Ümit: Isztambuli emlék

Hosszú hetekig kotlottam ezen a török regényen, pedig „csak” egy krimiről van szó, de számomra mégsem, mégis sokkal többről: belemerültem ugyanis valami nekem fontos dologba, ez pedig Isztambul.

Sokfelé jártam már a világban, s mindenekfelett kedvenc Itáliámon kívül három nagyvárost tartok Európában a legszebbnek, legizgalmasabbnak, legkülönlegesebbnek: Lisszabont, Budapestet és Isztambult (Athén megint egy másik fontos zugában van szívemnek).

Ami a kotlás indoka: mindezek közül Isztambulban viszont még sohasem jártam, csak olvastam, néztem, álmodtam felőle, Kós Károly és Orhan Pamuk írásai, történelem, miegymás.

És akkor itt ez a bűnügyi regény, ami amúgy csavaros, trükkös felépítésű, ám mégsem ez a lényege, hanem maga a város, Bizánc és Konstantinápoly, az egymásra rakódott korszakok szenvedélyes szeretete.

És innentől hiába botladozik néhol a mese, stílusban néhol negédes a történet, lötyög a szerkezet, döcög a fordítás (teli bosszantó nyelvi hibával), mégis rátapadtam olvasóként, nem múló érdeklődéssel, élvezve a szerző mélységes szeretetét a város iránt, így lett nekem ebből a krimiből útikönyv, történelemkönyv, Isztambulkönyv, miközben haladtam a történettel, beleolvadtam a város iránt mélységesen elfogult szereplők világába – az a helyzet, hogy kipróbálok majd még Ümit-regényt, mert becsületes író, valamint főleg előveszem újra Pamuk zseniális rajzát erről a lenyűgöző városról, de legfőképpen fogom magam, s végre elmegyek oda – bár elképzelni is nagy élmény ezt a ezer évekből felhalmozott, felépült metropoliszt, hogy mégiscsak nagy elődjénél, Rómánál kössünk ki mindig, megint, örökké.

Szombathy Pál

Ahmet Ümit íróról:

Ahmet Ümit ismert török író, aki 1960. szeptember 2-án született Gaziantepben, Törökországban. Karrierje során főként bűnügyi regényeivel és történelmi thrillerjeivel vált híressé.

Írásaiban gyakran keveredik a múlt és a jelen, miközben a társadalmi és politikai kérdéseket is feszegeti. Ümit műveiben mély pszichológiai elemzésekkel és izgalmas cselekményszálakkal találkozhatunk, amelyek elnyerték az olvasók és a kritikusok elismerését egyaránt.

Legismertebb művei közé tartozik a Patasana, a Bab-ı Esrar és az Istanbul Hatırası. Ahmet Ümit irodalmi munkásságával jelentősen hozzájárult a modern török irodalom gazdagításához.

Megosztás: