Huszonöt európai ország nyomozói 85 műkincskereskedőt és -vásárlót állítottak elő, valamint több tízmillió euró értékben több mint 6400 lopott, vagy illegális kereskedelemben értékesített műkincset foglaltak le Európa-szerte – közölte az Európai Unió hágai székhelyű rendőrségi együttműködési szervezete, az Europol pénteken.
Az Europol vezette, Pandora VIII nevű nemzetközi művelet során a résztvevő országok hatóságai több ezer ellenőrzést végeztek Európa repülőterein, kikötőkben és határátkelőhelyeken, valamint aukciósházakban, múzeumokban és magánlakásokban. Az intézkedések nyomán közel hatezer eltűnt műtárgy került elő.
A bűnüldöző szervek emellett az interneten is kutattak, az akció legkevesebb 580 lopott műkincs visszaszerzéséhez vezetett.
A sikeresen lezárt ügyek között az uniós rendőrségi szervezet egyebek mellett a spanyol és az ukrán bűnüldöző szervezek közös akcióját emelte ki, amely során 11 műtárgy került elő, több mint 60 millió euró értékben. A lefoglalt, szkíta kultúrából származó aranytárgyakat Ukrajnában loptak el és csempészték Spanyolországba.
Egy másik esetben a córdobai hatóságok az illetékes múzeumok és régészek közreműködésével egy több mint 350 tárgyból álló magángyűjteményt foglaltak le. A gyűjtemény különböző régészeti korszakok kerámia és fém műtárgyait foglalta magában.
A román rendőrség egy 1850 és 1880 között készült fa ikonosztázra bukkant, amelyet egy romániai templomból loptak el, majd online próbáltak értékesíteni. A bolgár vámhivatal 432 darab, Törökországból származó történelmi érmét foglalt le, amelyet Franciaországba akartak csempészni.
A görög rendőrség vizsgálatai 43 ókori amfora lefoglalásához vezetett. A lengyel hatóságok online ellenőrzéseit követően 229 műtárgyat találtak és foglaltak le egy régiségboltban.
A tárgyak egy része elefántcsontból készült. Ezek összértékét 140 ezer euróra becsülik. Az olasz rendőrség kulturális örökség védelmére szakosodott egysége egy nagyértékű kortárs festményt azonosított és foglalt le.
A legkevesebb 150 ezer euró értékűre becsült alkotást online árusították. Az ügyben indított házkutatás során a rendőrök különféle hamisítványokat is találtak – tették hozzá.
Szintén az olasz rendőrség több mint kétezer kerámiából és kőből készült műtárgytöredéket foglalt le, köztük nyílhegyeket és lándzsahegyeket. A neolitikumból és a bronzkorból származó tárgyakat online kínálták eladásra.
A francia vámügyi hatóságok egy, a múlt század elején alkotó vietnami művész illegálisan exportált festményét foglalták le a párizsi Charles de Gaulle nemzetközi repülőtéren. A festmény becsült értéke meghaladja a 167 ezer eurót.
A cseh rendőrség számos lopott történelmi műtárgy értékesítésére lett figyelmes. Az ellenőrzések során többek között megtalálták Szent Bertalan 1658 és 1660 között készült szobrát, amelyet visszaadtak eredeti tulajdonosának. A szobrot 1994-ben a csehországi Ceske Budejovice egyik kápolnából lopták el, majd online értékesítették.
A nemzetközi műveletben Albánia, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Ciprus, Csehország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Lengyelország, Lettország, Málta, Montenegró, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, valamint az Egyesült Királyság, Szerbia és Ukrajna vám- és bűnüldöző hatóságai vettek részt.
Az érintett országokban mintegy 113 büntető- és 137 közigazgatási eljárást indítottak. A folytatódó nyomozások során további előállítások és lopott, vagy illegális kereskedelemből származó műkincsek lefoglalása várható – tették hozzá.
A legfrissebb képzőművészeti hírek
A legfrisseb hírekért kövess minket a Librarius Google News oldalán is!