Filmbe illő prémium passzívház

Az energetikai átállás szükségessé teszi új technológiák kidolgozását, aminek nagyszerű példái az alacsony energiaigénnyel rendelkező, megújuló, regionális energiaforrásokra épülő, fenntartható passzívházak.

Ezen épületek célja az energiatakarékos üzemeltetés, ehhez rendkívül szigorú kritériumoknak kell megfelelniük mind az építőanyagok, mind az építészeti és gépészeti kialakítások tekintetében. De még a klasszikus passzívházaknál is szigorúbb szabályoknak tesznek eleget a legújabb, Passzívház Plusz és a Passzívház Prémium kategóriákba sorolt épületek.

Utóbbiak jelenthetik a jövőt, így a különösen ambiciózus tulajdonosoknak és tervezőknek szólnak, akik túl akarnak lépni azon, amit a gazdasági és ökológiai megfontolások már most is javasolnak. Az Aktív Passzív Stúdió építészmérnök-tulajdonosa, Sinóros-Szabó Balázs Magyarország első, a világ 11. Passzívház Prémium minősítésű családi házával büszkélkedhet. Mi jellemzi ezeket az épületeket?

Mi kell a passzívház-minősítéshez?

Akit kicsit is foglalkoztat az energiahatékonyság kérdése, és új családi ház építését tervezi, az bizonyára találkozott már a passzívház fogalmával. Milyen feltételeket kell teljesítenie azoknak az épületeknek, amelyek ebbe a kategóriába tartoznak?

A fűtési hőigény nem haladhatja meg a 15 kWh/(m²/év) értéket, a minimum légtömörség: 0,6 1/h, a maximális összes primerenergia-igény 120 kWh/m2/év lehet.

Ennek érdekében kiváló, hőhídmentes szigeteléssel kell ellátni az épületet, továbbá megfelelő tájolás, benapozottság, illetve a nyílászárók szuper üvegezése és ablaktok arányának csökkentése révén lehet optimalizálni a szoláris nyereséget.

A friss és egészséges levegőről hővisszanyerős szellőztető rendszer gondoskodik, a használati meleg víz készítése napkollektorral, biomassza-tüzelésű kazánnal vagy hőszivattyúval történhet. Energiatakarékos háztartási gépek tehermentesítik a környezetet és a rezsiköltséget, játszanak szerepet a helyiségek túlmelegedésének elkerülésében.

Miben tud többet egy Passzívház Prémium minősítésű épület?

A Passzívház Prémium kategóriába tartozó családi házak nemcsak megtermelik az üzemeltetéshez szükséges energiát, hanem azonfelül jelentős plusz energiát állítanak elő. Tervezésük óriási kihívást jelent a szakemberek számára, hiszen még a klasszikus passzívházakhoz képest is szigorúbb feltételeknek kell megfelelniük: a megújuló primerenergia-igény maximuma 30 kWh/(m2/év) és a megtermelendő energia minimum 120 kWh/(m2/év).

Ez lehet a jövő

A legnagyobb probléma, hogy a napelemek csak akkor termelnek energiát, amikor süt a nap, vagyis az éghajlatunkon többnyire nyáron, viszont a legnagyobb kereslet általában télen jelentkezik, a szezonális tárolás viszont ma még lényegében nem működik.

Az épületgépészet optimalizálásával nem érhetjük el ezt a célt, továbbá az épületburkolaton is változtatni kell, ezért elegendő „extra” megújuló energiát kell termelni, hogy fedezzük a veszteségeket. A Passzívház Plusz erre képes.

Megosztás: