Székely Szabolcs: A csiga, aki nem talált haza, Móra kiadó, 126, illusztrátor: Horváth Ildi, 3999 Ft helyett itt 3279 Ft
Megjelent a Móra Kiadónál Székely Szabolcs első mesekönyve, amely a gyermekeinek rögtönzött esti mesékből született. A csiga, aki nem talált haza című könyv főhőse egy nyugtalan csiga, akinek nem ártana egy kicsit lelassulnia. Hogy a szerzőt idézzük:
„Akkor ezt most hagyom, hogy megemésztődjön.”
A szeleburdi, figyelemzavaros csiga, Dömper, utcazenészként keresi kenyerét és minden vágya a hírnév. Egy nap úgy tűnik, régi álma talán valóra válhat, ugyanis meghívják a madarak a Singing Birds című tehetségkutató műsorukba, amelyet a park állatai minden héten izgatottan várnak.
A prológus és a finálé között kilenc fejezeten át követhetjük eposzi hősünk kalandjait: Dömper izgatottan elindul a tehetségkutató versenyre, de egy hatalmas vihar sújt le a parkra, Dömper eszméletét veszti, majd arra ébred, hogy legfontosabb kelléke, a gitárja, teljesen tönkrement.
El is indulna hazafelé, csakhogy csigahősünk elfelejtette, merre van az otthona. Így kezdődik Dömper reménytelennek tűnő bolyongása, mígnem rájön, hogy az otthona sokkal közelebb volt mint gondolná.
A történet már önmagában vicces a csigával, aki nem tud lelassulni és elveszíti az otthonát, de még humorosabbá teszi a nyelvi leleményekkel teli rímes forma.
De nem csak a jól összecsengő sorvégek miatt fontos a mese ritmikus lüktetése, Dömperünk azzal küzd, amivel manapság oly sokan, nem tud egy dologra fókuszálni, mindig kapkod, képtelen jelen lenni az adott pillanatban. Ismert dolog, hogy kisgyermek korban fontos szerepe van a ritmusnak, a visszatérő, az ismerős biztonságérzetet ad a gyerekeknek. A szöveg ritmikussága segít az olvasónak a jelenben maradni, lassítja az olvasást, leköti a figyelmet.
Az elbeszélő költemény egy nap eseményeit dolgozza fel, de ezalatt annyi kaland éri Dömpert, annyi próbatételt áll ki és annyi különböző állattal találkozik, hogy a nap végére nagyot fordul a szeleburdi kis csiga élete. Nem csak elveszettnek hitt otthonát találja meg, de arra is rájön, miként tudja értékelni mindazt, amije van.
Székely Szabolcs verses meséje igazi humoros és megható történet az igaz barátságról és segítséget nyújt a gyerekeknek, hogy ebben a mérhetetlenül ingergazdag jelenünkben megtanuljanak szűrni a fontos és kevésbé fontos dolgok között.