A rekonstrukció első ütemében statikailag kell megerősíteni az ország második legnagyobb templomát, illetve a födémet is rendbe kell tenni. Csak ezt követően kezdődhet meg a homlokzat felújítása. Míg a rekonstrukció le nem zárul, addig a pápai Szent István vértanú templomban nem tartanak miséket, liturgiákat.
Mint ismeretes, az elmúlt héten felállványozták a város egyik legemblematikusabb épületét. Két évvel ezelőtt jelentették be, hogy jelentős kormánytámogatásból kívül-belül megújul a Nagytemplom, ám látszólag ebben az időszakban nem történt semmi. De csak látszólag, ugyanis az épület teljes körű felmérése történt meg, valamint a beruházás előkészítése.
Ma délelőtt sajtótájékoztatón ismertették a már elvégzett munkát, illetve a kivitelezőkre váró feladatokat. A sajtótájékoztatón részt vett Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, dr. Kovács Zoltán országgyűlési képviselő, dr. Udvardy György veszprémi érsek, dr. Mail József apát-plébános valamint dr. Áldozó Tamás polgármester.
A sajtótájékoztatón elhangzott, a templomfelújítás I. ütemében az eredetileg tervezett felújítási munkákat megelőzően – statikus szakvélemény alapján – szerkezetmegerősítési feladatokat szükséges elvégezni. A tartószerkezeti tervezés során a templom falazott szerkezeteiben (a falakon, boltöveken, boltozatokon, padlástérben) jelentős mennyiségű, különböző mértékű (akár több cm-es) repedéseket tártak fel.
Eszerint a következő munkálatok elodázhatatlanná váltak: a hajó, a szentély, a toronysisakok tetőzetének megerősítése (fa elemcserék, vonórudak beépítése) a falak és a boltozatok feszítőkábeles megerősítése (a homlokzaton nem látható, a falak hosszában való furataiban elhelyezett kábelek összefeszítése). A templom falazott szerkezetei állapotának minél hosszabb ideig történő megőrzése érdekében a tartószerkezeti szakvélemény feszítőkábeles megerősítést javasolt, ami hatékonyan tudja biztosítani a templom hosszirányú, keresztirányú és koszorúszerű összefogását is.
Az épület födémszerkezete is megerősítésre és felújítása szorul, jelentős mennyiségű faanyag cseréjére, és acél megerősítésre van szükség. A plébániatemplom szerkezeti megerősítésére 2023. július 21-én örökségvédelmi engedélyt kapott a főegyházmegye. A munkák- az időjárás függvényében – várhatóan a jövő év első felében fejeződnek be, amellyel párhuzamosan a homlokzat megújítása is megkezdődhet.
A templom méretéből és az épület problémáiból adódóan is meghaladja a helyi közösség és az egyházmegye képességeit a felújítás nagyságrendje. Ugyanakkor nagy jelentőségű épületről van szó, ami nemcsak művészeti, kulturális értéket képvisel, hanem a hívőközösség számára is nélkülözhetetlen – fogalmazott dr. Udvardy György veszprémi érsek köszönetet mondva a kormányzat támogatásáért, hiszen a pápai Nagytemplom mellett az elmúlt években az érsekség területén több mint 80 templom újult meg a kormány támogatásával.
Dr. Áldozó Tamás polgármester igazodási pontnak nevezte a pápai Nagytemplomot, amely szinte a város minden pontjáról látható. A városvezető hozzátette, a templom környéke az elmúlt 10 évben nagyon sokat változott, megújult a Fő tér, az Esterházy-kastély, újjáépült a kastélykerítés, ennek a folyamatnak a betetőzéseként is értelmezhető a templom megújulása, amelynek eredményeként egy olyan épületet láthatunk majd, amilyet ma élő ember nem láthatott – mondta Áldozó Tamás, köszönetet mondva a kormányzat támogatásáért.
Szöveg: Infopápa.
Fotók: Szalóky Zsolt(Infopápa), és Lampért Gábor