Csontváry Kosztka Tivadar 45 alkotását, köztük grandiózus tájképeit felvonultató kiállítás tiszteleg a festőgéniusz születésének 170. évfordulója előtt. A Csontváry170 tárlat a Bartók Tavasz Művészeti Hetek keretében péntektől három hónapig látogatható a Szépművészeti Múzeumban, ezt követően pedig Pécsen lesz látható.
Írásunkban arra a kérdésre keressük a választ, hogy miért misztikusak Csontváry Kosztka Tivadar festményei?
Csontváry Kosztka Tivadar festményei misztikusnak tűnhetnek számos okból. Először is, Csontváry egy olyan korban élt, amelyben a modern művészet és az avantgárd mozgalmak még nem voltak elterjedtek.
Az általa képviselt művészeti stílus az impresszionizmus és a posztimpresszionizmus hatása alatt állt, de egyedi stílust alakított ki. Festményei gyakran nagy méretűek, melyekben a táj és a természet ábrázolása szerepel, gyakran valami misztikus vagy spirituális témával összekapcsolva.
Másodszor, Csontváry spirituális élményei és filozófiái nagy hatással voltak munkájára. Ő úgy hitte, hogy a művészet és a spiritualitás szorosan összekapcsolódnak, és a művésznek egyfajta „isteni sugallattal” kell rendelkeznie ahhoz, hogy alkotásaik igazi értéket képviseljenek.
A festőként végzett munkájában keresztény és görög filozófiai elemek is megjelennek, amelyeknek spirituális dimenziója is van.
Végül, Csontváry személyiségének és életének misztikus jellege is hozzájárul a festményei misztikus hatásához. Ő egy nagyon magányos és elszigetelt művész volt, aki szinte mindent egyedül csinált, az utazásoktól kezdve az olajfesték készítéséig. Gyakran voltak spirituális élményei, amelyeket művészeti munkájában is megpróbált kifejezni.
Összességében tehát a misztikus hatású Csontváry Kosztka Tivadar festmények stílusa, spirituális élményei és filozófiái, valamint személyisége és élete összjátéka eredménye.