A társadalom elitjének névre szóló ülőhelyeit tárták fel a törökországi Pergamon – ma Bergama – városának amfiteátrumában.
Az ásatások 2018 óta folynak az 1800 éves amfiteátrumban, amely azért olyan vonzó a régészeknek, mert nagyon hasonlít a római Colosseumra (Amphiteatrum Flavium).
A felfedezést a Német Régészeti Intézet és a Berlini Műszaki Egyetem építészeti intézete TransPergMicro projektje részeként tették, amelyet a török kulturális és turisztikai minisztérium is támogat – írta a livescience.com.
Az amfiteátrumban gladiátori és állatviadalok folytak a Kr. u. 2. században, de kivégzéseket is hajtottak végre, valamint újrajátszottak tengeri ütközeteket. A most feltárt „V.I.P.-zóna” a mai sport- vagy szórakoztató létesítmények több ülőhelyes boxaihoz hasonlít.
A pergamoni amfiteátrum arénája óriási volt, hogy megelőzze a régió többi városát, köztük Epheszoszt és Szmirnát – mondta Felix Pirson, a német Régészeti Intézet igazgatója.
„Fel akarták építeni a római Colosseum mását, amelyet a társadalom minden rétegébe tartozó emberek látogattak. A felső osztályok tagjainak, az előkelő családoknak saját boxaik voltak, a nevüket is bevésték a kőfülkék falába”
– magyarázta.
Eddig öt privát boxot tártak fel a pergamoni amfiteátrumban, ahol még folynak a kutatások.
A kutatók figyelmét egy másik részlet is megragadta: latin neveket találtak görög betűkkel leírva. Úgy vélték, lehettek ott olyan emberek Itáliából, akinek saját helyet biztosítottak a pergamoni amfiteátrumban.
Az újonnan feltárt leleteket az izmiri Bergama Múzeumban fogják kiállítani, az ásatások idén fejeződnek be.