Emlékezés egy rendkívüli asszonyra – Esterházy Melinda születésének 100. évfordulója

„A tánc volt az életelixírem”

Esterházy Ottrubay Melinda 100 évvel ezelőtt, május 24-én született. A Magyar Királyi Operaház első primaballerina assoluta-ja herceg Esterházy Pál oldalán találta meg az igaz szerelmet. 1956-ban Svájcban telepedtek le, s egészen a herceg 1989-es haláláig ott éltek. Férje végrendelete alapján egyedüli örököse lett a hatalmas vagyonnak, amelyet magánalapítványokba szervezett, s ezzel létrehozta az örökség sikeres kezelésének alapjait. Olyan asszonyról beszélünk, aki feladta karrierjét szerelméért, de férje oldalán – életük sötét időszakai ellenére is megtalálta boldogságát és küldetését. Esterházy Melinda 2014. augusztus 28-án, 94 évesen hunyt el. A hercegné földi maradványait Paul Iby nyugalmazott püspök áldása után Kismartonban, a Szent Mihály ferences templomban található Esterházy-kriptában helyezték örök nyugalomra. A 100. évforduló alkalmából a DUNA World Televízióban május 24-én 14.50 perckor A nap belülről süt címmel levetítik az Asterfilm 2010-ben a hercegné életéről készült dokumentumfilmjét. A kismartoni Hegyi-templomban 16 órakor a járványügyi szabályok betartásával megemlékező szentmisét tartanak.

Esterházy de Galántha Melinda hercegné Dr. Ottrubay Dezső törvényszéki elnök lányaként 1920-ban látta meg a napvilágot. Hétévesen teljesül vágya, balettórákat vehet. Apja a sikeres érettségit tűzi ki annak feltételeként, hogy lánya továbbfolytassa balett-tanulmányait Brada Ede osztályában az Operházban 1935-ben Párizsban, Ljubov Jegorova tanítványaként tökéletesíti tudását, itt ismerkedik meg a modern balettművészettel is. 24 évesen a Magyar Királyi Operaház primaballerina assoluta-ja lesz.

Legjelentősebb szerepei: Tündér (Harangozó Gy. – A fából faragott királyfi), Sylvia (Nádasi F.), Lány (Harangozó Gy. – A csodálatos mandarin), Terpszikhoré (Milloss A. – Prométheusz teremtményei), Szulamit (Cieplinski – József legendája), Seherezádé (Kölling), Sakuntala (Cieplinski), fõszerep (Cieplinski – Bolero).

„Tökéletes tánclépések követték egymást elegáns beállításokban. Ahogy az első csoport élén megjelent az elragadó Ottrubay Melinda, finom és költői kecsességével, csillogó technikai virtuozitásával a cári balett fényes korszakát és Anna Pavlova szellemét idézte meg.”

– írta a Magyarság hasábjain 1937 novemberében.

A tánc mellett Ottrubay Melinda előadásokat tart a táncművészetről, 1939-ben könyvet jelentet meg Ritmus és tánc címmel.

Esterházy Pál herceg nagy operarajongó, itt látja táncolni Melindát, akinek szinte minden előadásán ott van, de hivatalosan 1941-ben, Auguszta főhercegnő estélyén mutatják be őket egymásnak. Lassú közeledés után, az első, finnül írott szerelmi vallomást egy virágcsokorral 1944-ben a Rómeó és Júlia előadása után küldi a herceg. De házasságot csak hosszú közeledés és a második leánykérés után, 1946-ban kötöttek. A herceg ekkorra az államosítás következtében elveszítette vagyonát. Melinda felhagy a tánccal, feladja karrierjét.

Amikor férjét, Esterházy Pál herceget 1948-ban, két röpke évnyi magánéleti boldogság után a Mindszenty-perben 15 év börtönre ítélik, a félelem és reménykedés évei következnek a hercegné életében. Az 1956-os forradalom alatt Esterházy Pál kiszabadul, és a hercegnével együtt a kismartoni vagyont kezelő hivatalnokok és tanácsadók segítségével nyugatra menekül. Rövid ausztriai tartózkodás után a pár Svájcban telepedik le.

Zürichi kert

Pál herceg 1989-ben bekövetkezett halálakor Esterházy Melinda lesz az egyedüli örökös, ezzel rá hárul a több mint 500 éves Esterházy-vagyon kezelése. Amikor az osztrák törvények ezt lehetővé teszik, az örökség hatékony igazgatása céljából magánalapítványokat hoz létre. 2001-ben alapítja meg az Esterházy Vállalkozásokat, ezzel modern és jövőorientált vállalatvezetési struktúrát teremt. A vezetéssel unokaöccsét, Dr. Ottrubay Istvánt bízza meg.

A hercegné mindig különös figyelemet szentelt az Esterházyak kulturális tevékenységének. Az ő ösztönzésére indultak el a Fraknói vár átfogó restaurálási munkálatai, jött létre A természet nyomában elnevezésű múzeum a Lackenbachi-kastélyban, kezdődhetett meg a gyűjteményi darabok rendszerezése. Külön örömmel töltötte el, hogy sikerült újraépíteni és elmélyíteni a kapcsolatokat a szomszédos országokkal, elsősorban szülőhazájával, Magyarországgal.

1956-os menekülése után 2003-ban látogatott először Magyarországra, hogy személyesen vehesse át az akkori kulturális minisztertől, Görgey Gábortól a Bibliotheca Esterházyana Oroszországból visszaszolgáltatott értékes darabjait. A Magyar Állami Operaházban alkalma nyílott megismerkedni a karrierje elején álló Aleszja Popovával és ifj. Harangozó Gyulával, egykori koreográfusának fiával is.

2007-ben meglátogatta az Iparművészeti Múzeum Esterházy-kincsek című kiállítását, ahol 1920 után először voltak együtt láthatók az Esterházy-kincstár válogatott darabjai.

2002-ben visszavonult a széles nyilvánosság elől, de élete végéig elkötelezetten támogatta a kultúrát, saját alapítványt hoz létre fiatal táncos és zenei tehetségek megsegítésére.

Esterházy Melinda a gazdasági összefüggések pontos ismeretével, a régió iránt érzett mély elkötelezettségével, a burgenlandi emberek érdekében végzett munkájával mindenki elismerését kivívta. A rámaradt vagyont felelősséggel kezelte, munkájának köszönhetően halála után is biztosított a vagyon eredményes működtetése.

Melinda vagyonkezelése mindenképpen sikertörténet. Az elmúlt 25 évben a legfontosabb gazdasági területeken megsokszorozódott az éves forgalom. Az is bebizonyosodott, hogy az Esterházy alapítványai és vállalkozásai képesek az alapcél elérésére, vagyis a történelmi épületegyüttesek fenntartására, a gyűjtemények, a turizmus és a kultúra fejlesztésére, emellett a vagyon szerkezetének modernizálására.

2016-ban kiállítást szenteltek a hercegné emlékének a kismartoni Esterházy-kastélyban, amely az Esterházy Melinda Sok jóval ajándékozott meg az élet címet viseli. Betekintést kaphatunk egy örömmel és bánattal teli életbe, egy kiemelkedő táncosi karrierbe és a magánélet pillanataiba.

Teremről teremre járva ismerhetjük meg Ottrubay Melinda életének szakaszait, akárha egy opera felvonásait követnénk figyelemmel. A kezdetektől egészen a végéig közel érezhetjük magunkhoz a hercegnét – akár balett-növendékként, akár hercegnéként szembesülünk vele. Bár a kiállítás május 16-tól újra látogatható, az országok közötti turisztikai forgalom még nem engedélyezett, ezért az esterhazy@Home link alatt digitális formában elérhető.

Melinda életében sok siker, de sok szenvedés és nélkülözés is adatott. Tartása, szerénysége, belső nyugalma, megfontoltsága semmilyen helyzetben nem hagyta el. Pozitív kisugárzása mindig nagy hatással volt az emberekre.

Megosztás: