Számos kulturális nagyberuházás szerepel a 2020-as költségvetés kedden benyújtott tervezetében.
A Liget Budapest projekt megvalósítása jövőre 29,9 milliárd forintos állami támogatással folytatódhat, a Pannon Park beruházásra pedig a helyi önkormányzatok kiegészítő támogatásai között szerepel 3,1 milliárd forint támogatás.
A Magyar Állami Operaház Andrássy úti épületének felújítására 4,9 milliárd, míg a Budapest Music Center Modern Opera beruházására 1 milliárd forintot szán a törvényjavaslat.
A Szolnoki Szigligeti Színház felújítása 3 milliárd, a kecskeméti Katona József Színház rekonstrukciója 120 millió, a Millenniumi Pavilon felújítása 1,2 milliárd forint kormányzati támogatásban részesül jövőre. A Makovecz Imre Alap 1,4 milliárd, a hódmezővásárhelyi Emlékpont Központ 22 millió, míg az Árpád-ház Program 69 millió forint központi támogatással gazdálkodhat.
A budai Vár rekonstrukcióját célzó Nemzeti Hauszmann Terv – a Miniszterelnökség fejezetében szereplő – 11,2 milliárd forint, a Népi Építészeti Program 500 millió, a Nemzeti Kastélyprogram 1,1 milliárd, a Nemzeti Várprogram 461 millió forint támogatással folytatódhat 2020-ban.
Petőfi Irodalmi Múzeum számára – 405 milliós tervezett működési bevétel mellett – 7,5 milliárd forintot rendel a javaslat.
A közgyűjteményeknél az Emmi fejezetében 4,1 milliárd forint saját bevétellel számol a tervezet, ezt csaknem 19,5 milliárd forint költségvetési támogatás egészíti ki.
A közgyűjtemények nemzeti értékmentő programjára 530 millió, közkönyvtári kölcsönzési jogdíjakra 160 millió, a Közgyűjteményi Digitalizálási Stratégia megvalósítására 800 millió forintot szán a javaslat.
A művészeti intézmények működési bevételekből 4,6 milliárd, a központi költségvetésből pedig mintegy 16 milliárd forinthoz juthatnak jövőre.
Filmszakmai támogatásokra az Emmi költségvetésében 143 millió forintot rendel a tervezet.
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkot 229 millió forinttal tervezi támogatni a kormány, míg a kiemelt és/vagy közösségi nemzetközi és hazai kulturális fesztiválok és események 750 millió forint támogatásban részesülhetnek.
Külön soron szerepel a Budapesti Tavaszi Fesztivál és a Budapesti Őszi Fesztivál, melyek megrendezését csaknem 2 milliárd forinttal támogatja jövőre az állam.
Közművelődési szakmai feladatokra, kulturális szakemberek továbbképzésére, valamint a Csoóri Sándor Alap és az Nemzeti Művelődési Intézet támogatására összesen 5,7 milliárd forintot szán a javaslat.
A Magyar Rádió Zenei együtteseinek támogatása 300 millió forint lesz, a 100 Tagú Cigányzenekar 30 milliós támogatást kap, művészeti tevékenységek és egyéb fejezeti feladatok támogatására pedig 2,3 milliárd forint jut 2020-ban.
Az előadóművészeti törvény végrehajtásából adódó feladatokra (működési és művészeti pályázatok) 1,4 milliárd forintot rendel a tervezet, míg az előadóművészeti szervezetek többlettámogatása 37 milliárd forintot tesz ki.
A művészeti nyugdíjsegélyek megtérítésére 1,4 milliárd, a nemzeti identitás erősítését célzó programokra pedig 7,1 milliárd forintot fordít jövőre az Emmi.
A Várpalotai Trianon Múzeumot működtető Trianon Múzeum Alapítvány 320 millió forint támogatásban részesülhet, míg a többi kulturális alapítvány működési és programtámogatására összesen több mint 2 milliárd forint jut.
A Magyar Írószövetség számára 30 millió forint, egyéb kulturális társadalmi, civil és nonprofit szervezetek támogatására 570 millió forintot rendel a tervezet.
A Müpa működtetéséhez csaknem 11,3 milliárd forinttal járul hozzá jövőre a kormányzat.