Továbbra sem lehet fürödni a mártélyi Holt-Tiszában, a vízben kékalgák túlszaporodását állapították meg a vizsgálatok – tájékoztatta a Csongrád Megyei Kormányhivatal sajtószolgálata.
Aa mártélyi holt-tiszai szabadstrand üzemeltetője, a Hódmezővásárhelyi Működtető és Szolgáltató Nonprofit Zrt. tett bejelentést arról, hogy ismeretlen eredetű szennyeződést tapasztalt, a vízterében kékes-zöldes elszíneződés volt látható.
A Hódmezővásárhelyi Járási Hivatal hatósági népegészségügyi osztálya – megelőzéses intézkedésként – szerdától átmenetileg felfüggesztette a természetes fürdőhely üzemeltetését, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Ativizig) pedig harmadfokú vízminőségi kárelhárítási készültséget rendelt el.
Az elvégzett vizsgálatok szerint a víz minősége kémiai szempontból megfelelő, a nehéz fémek mennyisége minden esetben határérték alatti, de a mérések a kékalgák túlszaporodását igazolták. Ez szélsőséges körülményekre – például a növényi tápanyagok hiánya vagy magasabb vízhőmérséklet – utal. A kékalgáknak potenciálisan egészségkárosító hatásuk lehet vízi, szárazföldi élőlényekre és az emberi szervezetre.
Az Ativizig már megtette a szükséges intézkedéseket a víz tisztításának érdekében.
- Kíváncsiak voltunk, mit jelent az, hogy egészségkárosító hatása van az emberre nézve a kékalgának. Ehhez képest a cosmopolitan.hu oldalon azt találtuk, mondjuk hirdetés a cikk, hogy a kékalga ősi erőt jelent, és kiváló hatása van az emberi szervezetre.
- A vital.hu ezzel ellentétben a kékalgák mérgező anyag termeléséről ír:
A kékmoszatok (cianobaktériumok) által termelt méreganyagok veszélyesek lehetnek az emberekre, de akár halált is okozhatnak a háziállatok, főleg a kutyák esetében – nyilatkozta Deon van der Merwe, a Kansas Állami Egyetem diagnosztikai és patobiológiai docense. „Tulajdonképpen mindenhol, ahol víz van, megtalálható a kékmoszat is. A sok napsütés és a meleg időjárás különösen kedvez a kékmoszat szaporodásának. Ezért lehetséges, hogy ilyen szempontból a nyár a legveszélyesebb időszak, különösen, ha aszály van, mert ilyenkor sokkal több napsütés éri a vizeket, mint egyébként.”
A cianobaktériummal kapcsolatba került állatok esetében hamar hányás és hasmenés alakulhat ki, de túl sok toxin esetén májelégtelenség is jelentkezhet, ami akár végzetes is lehet. A májelégtelenség emberek esetében is jelentkezhet, de a bőrkiütések, a tüsszögés, köhögés, a szemirritáció és az orrfolyás sokkal gyakoribb tünetek. – Ha egy kerti vagy természetes tó közelében vagyunk és a víz zöld, jobb, ha kerüljük a fizikai kontaktust a vízzel – tanácsolja van der Merwe. „Ha az ember egy motorcsónak mögött úszik vagy vízisízik, úgy is könnyen juthat a szervezetébe a nem kívánt kórokozókból. Ha gyanítjuk, hogy kutyánk fertőzött víz közelébe került, és még hányásos tüneteket is tapasztalunk nála, minél előbb vigyük állatorvoshoz, mert korai felismerés esetén még megelőzhető a súlyosabb mérgezés.”
A hitelesség dönt.