+ Képzőművészet

Egy titkos társaság magazinja adta a Fejetlenség ötletét

Czebatul szobra költőiséget és finomságot sugall. (A képen)

Zuzanna Czebatul - Spooning In Love And Anger - 2017

Lengyel, cseh, magyar, osztrák és bosznia-hercegovinai alkotók munkáiból nyílik csoportos kiállítás május 19-én az aqb Project Space-ben. Az Acéphale című tárlat anyagát a „fejetlenség” vizuális vagy éppen konceptuális megjelenítései kötik össze, és főként a szobrászat és az installáció új irányaival kísérletező alkotók munkáit foglalja magába.

A tárlat címe az 1936 és 1939 között működő, George Bataille által alapított Acéphale magazin és titkos társaság elnevezésére utal. Az akefália az ógörög „acephalos” szóból származik, ami fej nélkülit jelent. A csoportos kiállításon bemutatott műveket Bencze Péter, a tárlat kurátora úgy válogatta össze, hogy azokat a “fejetlenség” különböző megjelenítései kössék össze. A hat fiatal művész főként az installáció és a szobrászat új irányaival kísérletezik.

A Lengyelországban született, Berlinben élő és alkotó Zuzanna Czebatul egyik kiállított alkotása, a Spooning In Love And Anger I az Art Berlinen is látható volt. A Reflektor M újságírója így írt a műről:

„A kortárs művészet humoros megközelítése bűvölt el a műben. A szobor bonyolult csomókkal összefonódó végtagokból áll. Egyik fele lágy, babakék gyapjúból készült, a másik fele agresszív, narancsszínű latexből. (…) az első „haha” reakció után Czebatul szobra mégis költőiséget és finomságot sugall. Megérintettek azok a gesztusok, amelyek az emberek érzelmi állapotát tükrözik, az egyetlen különbség az arculcsapás és az erőszakos támadás között valóban csak az intenzitás.”

Csehországot Anna Hulacova, a prágai Hunt Kastner Galéria művésze képviseli, aki 2016-ban a legjelentősebb fiatal művészeknek szóló cseh kortárs művészeti elismerés, a Jindřich Chalupecký-díj döntősei között volt. Figuratív szobrainak anyaghasználata egészen különleges, ugyanis a betont gyakran fával, tésztával, papírral vagy akár méhviasszal keveri.

Keresztes Zsófia – Remains of Resistance, 2018 vegyes technika 20x66x35 cm

A Bécsben élő Rade Petrasevic festményeivel, míg az idei 68. Jeune Cretion díjazottja, a bosznia-hercegovinai Emir Sehanovic több helyspecifikus installációval szerepel a tárlaton. Magyarországot két művész, az Esterházy-díjas Keresztes Zsófia és Tóth Márton Emil képviseli, akik egyben az aqb házi művészei is.

Az Acéphale című csoportos kiállítás 2018. május 19. és 2018. július 17. között tekinthető meg a budafoki Art Quarter Budapest kiállítóterében, az aqb Project Space-ben.

Megnyitó: 2018. május 19, szombat 18:00. A kiállítás megtekinthető: 2018. május 19. és 2018. július 17. között

Művészek: 

Zuzanna Czebatul (1985, Miedzyrzecz / Lengyelország), 

Anna Hulacova (1984, Sušice / Csehország) 

Zsófia Keresztes (1984, Budapest / Magyarország)

Rade Petrasevic (1982, Bécs / Ausztria)

Emir Sehanovic (1981, Tuzla / Bosznia Hercegovina)

Tóth Márton Emil (1988, Budapest / Magyarország)

Kurátor: Bencze Péter

Kattints ide a hozzászóláshoz

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

I accept the Privacy Policy

Népszerűek

To Top