Az atombomba pusztítása a Sziklakórházban

Én lettem a halál, a világok pusztítója címmel mutatja be az atombomba pusztítását a Sziklakórház Atombunker Múzeum csütörtökön megnyílt kiállítása, amelyet a Hirosimai Béke Emlékmúzeum és a Nagaszaki Atombomba Múzeum állított össze.

A tárlaton számos olyan eredeti tárgy tekinthető meg, amely a támadások során megégett, megrongálódott; sokhoz személyes történetek is kapcsolódnak – mondta a megnyitón Tatai Gábor, a múzeum igazgatója.

A kiállítás nem ítélkezik arról, szükség volt-e az atombombák bevetésére, azonban bemutatja a nukleáris fegyverek hatását, amelyről az emberek ma sem tudnak eleget.

MTI Fotó: Kovács Tamás

Siga Kendzsi, a Hirosimai Béke Emlékmúzeum főigazgatója elmondta, hogy 1995 óta 16 ország 45 városában mutatták be az atombombáról szóló kiállításukat.

1945. augusztus 6-án és 9-én dobták le az atombombát Hirosima és Nagaszaki városára, melyek egy szempillantás alatt megsemmisültek; a halottak száma az év végére meghaladta a 200 ezer főt, köztük amerikai hadifoglyok is voltak.

Hirosima és Nagaszaki városa az áldozatok családtagjai és túlélők által adományozott tárgyakon keresztül mutatja be az atomfegyver borzalmas és embertelen voltát.

Vadzsima Takehiko, Japán magyarországi helyettes nagykövete elmondta: Japán az egyetlen atomtámadást elszenvedett országként hosszú évek óta küzd az atommentes világért.

Hirosima és Nagaszaki borzalma nem egy elmúlt világhoz tartozik, Észak-Korea például jelenleg is atomfegyverekkel és ballisztikus rakétákkal kísérletezik. Az emberiségnek tanulnia kell a múltbéli tragédiákból.

Tatai Gábor, a Sziklakórház Atombunker Múzeum igazgatója, Siga Kendzsi, a Hirosimai Béke Emlékmúzeum főigazgatója, Szalay-Bobrovniczky Alexandra kultúráért felelős főpolgármester-helyettes, Vajima Takehiko, Japán helyettes-nagykövete, Holló József nyugalmazott altábornagy, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója és Kardos István, a Magyar Vöröskereszt főigazgatója (b-j) az atombomba pusztítását bemutató kiállítást a Sziklakórház Atombunker Múzeumban 2017. június 1-jén. MTI Fotó: Kovács Tamás

Szalay-Bobrovniczky Alexandra kultúráért felelős főpolgármester-helyettese elmondása szerint nyomasztó és elrettentő élmény a kiállítás, mégis ilyennek kell lennie, hiszen az utóbbi magyar generációk már nem tudják, mi a háború.

Az atomháború borzalmaival azonban nekik is szembesülniük kell, hiszen a sugárfertőzés még a katasztrófa után hét évtizeddel is érezteti hatását a környéken.

Kadzsimoto Josiko, a hirosimai atomtámadás túlélője az október 31-ig látogatható kiállítás megnyitóján elevenítette fel borzalmas élményeit, majd pénteken a Károli Gáspár Református Egyetemen, szombaton pedig az Eötvös Loránd Tudományegyetemen számol be arról, mi történt a katasztrófa pillanataiban és utána.

Megosztás: