Kísérlet, illúzió, vándorló nézőkkel és transzba esett alkotókkal április 26-án a Trafóban. Teho Teardo és MP5, Vadas Zsófia Tamara és Gryllus Ábris, valamint az Implausible Works szerepelnek a Trafó új, XXS elnevezésű sorozatának első állomásán. Műfaji kereteket maguk mögött hagyó rövid produkciók, fantazmagória, 21. századi rituálé és megvalósuló fikció.
Az XXS-sorozat előadásain több rövid, műfaji kategóriákba nehezen besorolható produkciót tekinthet meg az újdonságra éhes közönség. A nagyteremben, a klubban, a stúdióban vagy akár a ház rejtett zugaiban bukkannak fel formabontó előadások és kísérletező események. Kombinált jeggyel az összes előadásra bejuthatnak az érdeklődők, egyszeri belépővel pedig az egyes programok külön is megtekinthetők.
Delírium, boszorkányság, kísértetorgia: az est főattrakciója két olasz művész, Teho Teardo zenész és MP5 képzőművész alkotása, a Phantasmagorica, ami 26-án 20 órakor látható először Budapesten. Teho Teardo az egyik leghíresebb ma élő olasz alkotója területének, együtt dolgozott Blixa Bargelddel és az Einstürzende Neubautennel, de dolgozott Lydia Lunch-csal, és komponált filmzenét többek közt Paolo Sorrentino filmjeihez is. Most a titokzatos MP5-el fogott össze, aki fekete-fehér rajzairól, illusztrációiról és animációiról elhíresült vizuális művész, aki nemcsak az olasz Vouge-nak vagy a kínai Cosmopolitan magazinnak készített munkákat, de több könyvet is publikált már, munkásságát pedig díjakkal is elismerték.
Közös munkájukban egy 19. századi formát, a fantazmagóriát értelmezik újra: MP5 látomásba illő alakjai elevenednek meg Teardo zenéjére. Sötétségből emelkednek ki figurák, hogy azután meghaljanak, majd újra a fényre bukkanjanak. A kísérteties látvány és a manipulált hangok egyvelege olyan dimenziókat nyit meg, amelyek az álomvilágba száműzött belső tartalmakat tárják fel. A fantazmagória eredetileg egy 19. századi színházi műfaj, amiben vetített képekkel teremtettek illúziót. Álmok, lázas révületek, kísértetek világát idézte meg a mozi előszobájaként is értelmezett forma. A Phantasmagorica ez előtt az elfeledett, misztikus műfaj előtti főhajtás.
Az este másik, szintén különböző műfajok fúziójából születő produkciója Vadas Zsófia Tamara és Gryllus Ábris Krund Ni Ovel című előadása, ami 21 órától látható a Stúdióban. A két alkotó Beyoncé Drunk in Love című slágerének és klipjének motívumait egy közös 21. századi rituálévá transzformálja. Elektronikus zenével, izzó neonokkal, megbabonázó mozgással invitálják transzállapotba a közönséget. A produkciót a berlini bemutató után az idei NEXTFESZT-en láthatta először a magyar közönség, ahol zajos sikert aratott.. A táncos-koreográfus Vadas Zsófia Tamara olyan előadásokból ismert, mint például a New Yorkot megjárt Nyúzzatok meg!, vagy a nagy sikerű Molnár Csaba koreográfia, az Eclipse. Gryllus Ábris neve a FOR, Uffalo Stez és az Yvein Monq formációkból csenghet ismerősen, de készített már zenét Frenák Pál és HODWORKS előadásokhoz, és dolgozott Szemző Tiborral is. A két alkotónak ez az első közös munkája.
Az audiovizuális illúziók világába egy magyar fejlesztés, az Implausible Works által készített Interactive Print alkalmazás kalauzolja el a nézőket 19 és 21 óra között a Trafóklubban. Szécsényi-Nagy Loránd és Szekeres Ágnes olyan digitális kódokkal ellátott képeket installál, amelyek életre kelnek az okostelefonok képernyőjén. Az általuk fejlesztett alkalmazás letöltése után ráfókuszálhatunk a képekre, a kijelzőn pedig hanghatásokkal alakítható miniuniverzumok tárulnak fel előttünk a kiterjesztett valóságban. Az Augmented Reality interaktív installáció terében ezeket a képi és hangi elemeket komponálhatja kísérleti filmmé a közönség. A látogatók az őket körülvevő valóság fizikai és digitális labirintusában bolyongva lesznek operatőrökké, aztán a telefonjuk segítségével avanzsálhatnak vágóvá és rendezővé, végül pedig a vászonra vetítve nézhetik meg legfrissebb alkotásukat. A virtuális hologramok, kódolt tartalmak és párhuzamos világokba tett utazásra ajánlott előzetesen regisztrálni az andrea@trafo.hu e-mail címen.
Alkotók: SZÉCSÉNYI-NAGY Loránd, SZEKERES Ágnes
Zene: HORVÁTH Ádám Márton
Dramaturg: PAPP Gábor
Közreműködik: LICHTER Péter
Együttműködő partner: Let it Be! art agency