MTI/Szerk. avatar
2016. szeptember 13. /
, ,

Urbán András Bánk bánjával nyit évadot az Újvidéki Színház

Szláv-magyar tematikus évadot hirdetett 2016-2017-re az Újvidéki Színház, az idei előadások a mi, többes szám első személyű névmás köré épülnek – tájékoztatta a társulat kedden az MTI-t.

A tervekről Venczel Valentin igazgató a közlemény szerint úgy fogalmazott: az idén azt szeretnék felmutatni, mi a közös a magyar és a szláv „mentalitásban, világnézetben, értékrendben és úgy egyáltalán a létben”. Különösen fontos ez egy olyan korban, amely egyre csak növeli a népek közt tátongó szakadékot – tette hozzá.

Lénárd Róbert, a teátrum művészeti vezetője ezt azzal egészítette ki, hogy a „mi” szerbül és magyarul is ugyanazt jelenti. „A közösséget, az együttműködést: azt, amit a szláv és a magyar kultúra keresztmetszete kell, hogy képviseljen itt, a Vajdaság székvárosában.

Épp ezért idei évadunkban összeolvasztjuk a két kultúrát, magyar szerzőket szerbek, szerb szerzőt magyar, vajdasági félig magyar, félig montenegrói zsidót macedón rendez. Mi így képzeljük el az egységet, mi így képzeljük el a kultúrák közti élő, lélegző kapcsolatot.

Az évad műsorán nyolc bemutató szerepel. Esterházy Péter kultikus könyvét, a Kis magyar pornográfiát egy szintén kultikus rendező, a szerb Nikiat Milovojevic állítja színpadra.

Zerkovitz Béla és Szilágyi László Csókos asszonyát Radoslav Milenkovic rendezi, és az operett az ő kezei között dzsesszes hangzású modern zenés játékká válik.

Bemutatják a Balog István 1812-es Fekete György című drámája alapján készült, a hősmítoszokat górcső alá vevő Fekete című produkciót Zanko Tomic rendezésében, valamint Danilo Kis legendás novelláskötetének, a Borisz Davidovics síremlékének feldolgozását, amelyet a macedón Aleksandar Popovszki állít színpadra.

Kiss Csaba A dög című darabjával a polgári házasság intézményének végleges megingását mutatja be Olivera Djordjevic, míg a kortárs szerb irodalom egyik legjelentősebb alakjának 1987-es regényét, a Fáma a biciklistákról szóló művet posztmodern zenés összeesküvés-elméletként viszi színre Lénárd Róbert. Ezen kívül két monodrámát mutatnak be a társulat színészeivel. Huszta Dániel a szélsőséges politikai erők visszatértéről készít szatirikus játékot, Faragó Edit pedig kortárs szerb szövegek között kutat a nő mindenkori helyzetét elemezve.

Az Újvidéki Színház a 2016-2017-es évadát szeptember 21-én, a magyar dráma napján nyitja meg a Bánk bán című előadással, amelyet Urbán András rendezett.

 

 

Megosztás: