Elhunyt 76 évesen Michael Herr, aki haditudósítóként számolt be a vietnami háborúról, majd a témát feldolgozó filmek, köztük Stanley Kubrick Acéllövedék című alkotásának Oscar-díjra jelölt forgatókönyvét is jegyezte.
Az író hosszú betegség után csütörtökön egy New York-i kórházban halt meg. A halálhírét a Dispatches című, 1977-ben megjelent könyvét publikáló Alfred A. Knopf kiadó jelentette be – közölte a BBC News.
Herr a Dispatches című háborús riportkönyvében számolt be a vietnami háborúról, amelynek eseményeiről 1967 és 1969 között az Esquire című lapot tudósította.
A kötet nem sokkal megjelenése után a műfaj egyik klasszikusává vált. A cím többértelmű: „tudósításokat” jelent, de „napiparancsokat”, „kivégzéseket”, emberek és dolgok gyors „elintézését” is.
John Le Carré angol író a riportkönyvet „a legjobb könyvnek” nevezte, amelyet valaha az ember és a modern kori háború témájában olvasott.
Olyan, mintha Dante a pokol mélyére vezető útjára magával vinne egy Jimi Hendrix-kazettát és egy marék kábítószert: az első rock and roll háborúnk, gyilkolás a drog kábulatában
– méltatta a kötetet a The New York Times kritikusa, John Leonard.
Herr 1990-ben a könyv fogadtatására emlékezve a Los Angeles Timesnak elmondta: nem lehetett volna jobb, teljesen megváltoztatta az életét. A Dispatchesnek köszönhette Kubrick barátságát is, mert a filmrendező először a könyv miatt akart találkozni vele.
Herr dolgozott Francis Ford Coppola Apokalipszis most című 1979-es filmjének forgatókönyvén, majd Stanley Kubrick Acéllövedék című, 1987-ben készült vietnami háborús filmjének társ-forgatókönyvírójaként kapott Oscar-jelölést.
Kubrick filmje amerikai tengerészgyalogosok kiképzését és bevetését ábrázolta, Coppola pedig Herr riportkönyve és Joseph Conrad regénye nyomán forgatott klasszikus filmalkotást a vietnami háború pokláról.
Salman Rushdie indiai születésű brit író a Guardianben barátjára emlékezve úgy fogalmazott, hogy „ő írta a legjobb könyvet Vietnamról”, valamint kiemelte „az Acéllövedék briliáns forgatókönyvét és az Apokalipszis most feledhetetlen narrációját” is.
Hozzáfűzte, hogy mélyen elszomorította a halálhír, mert Herrt, akit kedves, nagylelkű embernek ismert meg, a barátjának tekintette.