Lois Viktor kíméletlen mosógépdobokkal mutatja be az ember megalázását

Lois Viktor Munkácsy-díjas képzőművész kiállítása látható péntektől a szentendrei Ferenczy Múzeumban Megalázott embervilág címmel.

Őstehetség, az egyik legeredetibb kortárs magyar képzőművész – kezdte az 1950-ben született, jelenleg a Boston melletti Acton Contemporary Arts International művészeti központját vezető Lois Viktor bemutatását Bodonyi Emőke, a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) művészettörténésze, a kiállítás kurátora.

Lois Viktor

A tatabányai születésű alkotó művészetére inspirációs alapélményként hatott az egykori szocialista ipari város, majd a rendszerváltás után a használaton kívül maradt bányatelepek mementóként hátrahagyott gépparkja.

Lois Viktor 1974 óta rendszeresen járt Szentendrére, ahol aktívan részt vett a Vajda Lajos Stúdió (VLS) tevékenységében, majd 1982-ben a városba költözött. Kezdetben környezetének mindennapi használati tárgyait értelmezte újjá, sajátos, egyedi logikájú rendszerbe illesztette az eldobott, talált fémtárgyakat és funkcióval rendelkező mobilszobrokat készített. Ma is előszeretettel használ eldobott fém alkatrészeket, mosógépdobokat – ez utóbbiak akár védjegyeként is felfoghatók -, ugyanakkor legújabb műveiben visszatért pályakezdésének kedvelt anyagához, az idő múlását és a sebezhetőséget is szimbolizáló fához.

Lois Viktor 3

Alkotásai egymást követő sorozatokban születtek, 1980-tól indult a Nagy Magyar Bútorprogram az Anti Design Jegyében, majd ezt követte a Nagy Magyar Járműprogram a Technikai Haladás Nyomában. 1993-ban a Velencei Biennále kiállítója volt, ahol a nemzetközi elismertséget hozó hangszerszobraival jelentkezett, majd a Nagy Magyar Testépítő és Szellemleépítő Program következett.

A Lois Viktor-interjú a 2014-es tatabányai kiállításon készült:

Legújabb szériájának első darabját Szentendrén mutatták be 2005-ben, mostani kiállításán pedig, amely a Stáció 8 alcímet viseli, nyolcadik állomásként két teljesen új alkotás látható a hat régebbi plasztika mellett.

A tíz éve formálódó Megalázott embervilág projektje mosógépdobok kíméletlen ide-oda mozgató ritmusának engedelmeskedő, emberalakot öltő faszobrokból áll, s a látogatók maguk indíthatják be a mechanizmus működését

– részletezte a művészettörténész. A különlegesen felépített műtárgycsoportban az emberi szabadság korlátozásának gondolatköre nyer kifejezést.

Lois Viktor 2

A kiállítás a Ferenczy Múzeum Szentendre termében látható augusztus 7-ig.

 

Megosztás: