Hatásos az új rákgyógyászati módszer

Egészséges donortól vett immunsejtekkel vette fel a harcot a rák ellen egy holland-norvég kutatócsoport, amely bebizonyította, az alapelv helytálló.

A Holland Rákkutatási Intézet és az Oslói Egyetemi Kórház kutatói kimutatták, hogy ha a beteg saját immunsejtjei nem tudják felismerni és legyőzni a rákos daganatot, másvalakinek a sejtjei képesek lehetnek erre – idézte a Medicalexpress.com a Science aktuális számában ismertetett tanulmányt.

A rák immunterápiás gyógyításában nagy előrelépést jelentő kutatásban a daganatos sejtek mutáns DNS-ét juttatták egészséges donorok immunstimuláló sejtjeibe, ezzel sikerült az immunválaszt kiváltani.

Ezután a folyamatban részt vevő anyagokat visszaültették a donor immunsejtjeiből a rákos beteg immunsejtjeibe, így a kutatóknak sikerült „rávenniük” őket, hogy felismerjék a tumorsejteket.

A rendkívül gyorsan fejlődő immunterápiás rákgyógyítás olyan technológiákat kutat, amelyek a beteg szervezetének segítenek legyőzni a daganatot.

Sokféle oka lehet, hogy az immunrendszer nem tudja megfékezni a rákos sejteket. Az okok egyik fajtája, hogy az immunsejteket sok „fék” tartja kordában, a fékeket blokkoló terápiákat most többféle emberi rák ellen tesztelik.

Az okok egy másik fajtája, hogy egyes betegek immunrendszere nem ismeri fel a rákos sejtek rendellenességét. Ilyen esetben a jobb felismerést segítő módszerekre fókuszálnak az immunterápiás kutatások.

A három páciens közreműködésével végzett vizsgálat kimutatta, hogy a donor segítségével kiváltott immunválasz alapelve helytálló,

azonban még sok kutatást kell elvégezni, amíg a betegeken segíthet az eljárás

– mondta Johanna Olweus, az Oslói Egyetemi Kórház tudósa.

 

Megosztás: