A sisakos baziliszkusz, azaz a vízen járó Jézus-gyík 48 millió éves fosszíliáját tárták fel Wyoming szövetségi államban az Amerikai Természettudományi Múzeum paleontológusai.
A Bridger-formációból, a korai eocén kori üledékes kőzetekből előkerült leletről a PLOS ONE szabad hozzáférésű tudományos folyóiratban jelent meg tanulmány.
A paleontológusok meggyőződése szerint a Babibasiliscus alxi lehet a sisakos baziliszkuszok legkorábbi ismert képviselője. A vízen járási képesség alapján Jézus-gyíkként is ismert hüllő a Corytophanidae-család tagja volt, e hüllők evolúciója kevéssé ismert, mivel nagyon kevés fosszília került napvilágra
– olvasható az eScienceNews hírportálon.
A 60 centiméteres gyík a feltételezések szerint nappali életmódot folytatott, és előszeretettel időzött a fákon. A szemöldöktájékon húzódó csonttaréj mérges „arckifejezést” kölcsönzött a hüllőnek, másrészt védte szemeit a napsugaraktól. Apró fogainak mindegyike 3-3 tűhegyes csúcsban végződött, vagyis étlapján egyaránt szerepeltek kígyók, gyíkok, halak, rovarok, növények. Pofacsontjainak mérete alapján azonban nagyobb zsákmánnyal is sikeresen megbirkózott.
Míg a jelenkori sisakos baziliszkuszok Mexikó déli részén, valamint Dél-Amerika északi vidékein honosak, 48 millió évvel ezelőtt őseik élőhelyei sokkal északabbra húzódtak, „Wyoming” buja növényzetű, mocsaras vidékeit kedvelték.
A lelettel kapcsolatban Jack Conrad, a tanulmány szerzője hangoztatta, hogy 48 millió évvel ezelőtt „Wyoming” éghajlata a trópusok mai klímájának felelt meg.
A fosszílis leletek fontos tanulságul szolgálhatnak a globális felmelegedés időszakában
– mondta Jack Conrad.