Kudász Gábor Arionnak Az emberi lépték, Sopronyi Gyulának Kilencven perc, Stiller Ákosnak Roma Biblia című pályaművéért ítélt oda fejenként 500 ezer forintos támogatással járó ösztöndíjat a Robert Capa Magyar Fotográfiai Nagydíj zsűrije, amely a három jelölt közül októberben hirdeti ki a nagydíjast, aki további 3,5 millió forintot vehet majd át.
Kőrösi Orsolya, az elismerést alapító Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ ügyvezető igazgatója elmondta:
rossz jelzés volt, hogy a magyar fotográfiának, amely annyi kiemelkedő alkotóval rendelkezik, nem létezett egy olyan díja, amelyre az egész világ odafigyel.
Perenyei Monika az eredményhirdetésen elmondta: Kudász Gábor Arion Az emberi lépték című projektjéhez 2014 óta készít képeket három magyar téglagyárban; a sorozat képei ugyanúgy egy nagy építmény részei, mint az üzemekben előállított téglák. Nagyon meggyőző vizualitás jellemzi a felvételeket, amelyek narrativitásukban nagyon sűrűek, szcenírozottak, megidézik a hatvanas évek fotorealizmusát, elemzői szemléletmódról tesznek tanúbizonyságot.
Korniss Péter fotóművész Sopronyi Gyula sorozatáról szólva kiemelte, a szemlélő semmit nem lát a felvételek készítése idején zajló futballmeccsekből, csak hallatlanul fotografikus szemléletmóddal elkapott pillanatokat. „Van valami feszültség, valami rejtély ezekben a képekben: azt látjuk, amit a stadionok fényei megvilágítanak, és az egészből összeáll egy különös világ” – fogalmazott.
Horányi Attila zsűrielnök hozzátette: három egészen különböző felfogású fotográfust díjaztak. Stiller Ákos klasszikus dokumentarista munkával állt elő (nyitóképünkön), a roma témájú pályázatok közül az emelte ki sorozatát, hogy sajátosan működő közösségek pozitív üzenetét szeretné megfogalmazni. Az alkotó egyfelől kíváncsi a valóságra, ugyanakkor reflektál is arra – méltatta az ösztöndíjast.
Az első nagydíjat 2015. október 22-én, Robert Capa születésének évfordulóján adják át.