Emblematikus színházak a MITEM fesztiválon

Emblematikus színházak, köztük a hamburgi Thalia Theater, a bécsi Burgtheater, a Theatre Vidy-Lausanne és a milánói Piccolo Teatro is részt vesz a Nemzeti Színházban április 14-én kezdődő Madách Nemzetközi Színházi Találkozón (MITEM), amelynek fókuszában a színész művészete áll. A budapesti fesztiválon 13 ország 20 előadása látható. A program egyik összeállítója, Kornya István, a Nemzeti Magazin főszerkesztője elmondta, hogy az idei fesztiválon jelen lesz a német nyelvű színház emblematikus intézményeivel, köztük a hamburgi Thalia Theaterrel, amelynek főrendezője a leginnovatívabb társulatvezetők közé tartozó Luk Perceval. A rendező A Karamazov testvérek című Dosztojevszkij-előadással érkezik a MITEM-re április 17-én.

Mint a főszerkesztő fogalmazott, az előadásban a bűnügyi szál jelenik meg hangsúlyosan, az apa meggyilkolásának felfedését és ennek lelki motívumvilágát mutatják be a három testvér sorsán keresztül. Hozzátette: a szimbolikus térben játszódó darab számos nemzetközi fesztiválon szerepelt már.

A színpadkép fontos szerepet kap a bécsi Burgtheater Sirály című produkciójában is, amely április 19-én látható a fesztiválon: a Jan Bosse rendezte Csehov-történet hátterét egy fénykép adja – tette hozzá Kornya István. Felidézte, hogy a Burgtheaterrel, amely tavaly elutasította a meghívást, az igazgatóváltás után vették fel újra a kapcsolatot. Az új vezető, Karin Bergmann is jelen lesz a MITEM-en, és részt vesz az április 18-i, Nemzeti színházak a 21. században című kerekasztal-beszélgetésen.

Rideg Zsófia dramaturg, a találkozó főszervezője a svájci Theatre Vidy-Lausanne Apolló mozi című produkcióját különös utazásnak nevezte a mozi és a színház határán. Matthias Langhoff és fia, Caspar Langhoff első közös rendezése egy modern Odüsszeusz-történet, amelyet Alberto Moravia A megvetés című regénye inspirált, és amelyben két nagyszerű színész, Francois Chattot és Evelyne Didi játszik.

Az április 14-én látható Apolló mozit Udvaros Dorottya és Olt Tamás fogja szinkronizálni, a többi előadást pedig feliratok vagy hangalámondás segítségével követhetik a nézők – jegyezte meg Rideg Zsófia. Eduardo de Filippo Belső hangok című tragikomédiájáról szólva kiemelte, hogy a Piccolo Teatro produkcióját az a Toni Servillo rendezte, aki A nagy szépség című Oscar-díjas film főszereplőjeként vált világhírűvé. A darabot, amelyben Toni Servillo szerepel is, ősszel Milánóban egy hónapon keresztül játszották telt házzal, 900 néző előtt, és sikerrel mutatták be az Egyesült Államokban és Párizsban is. A MITEM-en ezért két alkalommal is műsorra tűzték: április 22-én és 23-án látható.

Rideg Zsófia hangsúlyozta: a mesterek bemutatása mellett fontos, hogy a fiatalság hangja is megszólaljon, és kísérleti jellegű előadások is jelen legyenek a fesztiválon. Ennek jegyében a fiatal rendező és író Emma Dante Euripidész nyomán készült Verso Medea című produkciója, valamint Viktor Rizsakov rendezésében a moszkvai Művész Színház Iskolastúdió előadása, A hang és a téboly című William Faulkner-regény alapján készült Faulkner.Csend is szerepel a programban.

A MITEM vendége lesz Thomas Jolly francia színész-rendező, az Avignoni Fesztivál felfedezettje, aki 2014-ben a fesztivál egyik főszenzációjaként egy 18 órás VI. Henriket rendezett. A MITEM-en április 16-án a Compagnie La Piccola Familia előadásában látható egyik korai rendezése Arlequin, a szerelem által pallérozva címmel. Pierre de Marivaux-nak ezt a darabját még nem ismeri a magyar közönség, fiatalos lendületű előadásra számíthatnak a nézők – tette hozzá a dramaturg.

Rideg Zsófia kiemelte, hogy a II. MITEM középpontjában a színész művészete áll. A találkozóra Toni Servillo, Francois Chattot és Evelyne Didi mellett Budapestre érkezik José Luis Gómez, akit Pedro Almodóvar és Carlos Saura filmjeiből ismerhet a közönség, és akinek rendezése, a madridi Teatro de La Abadía Entremeses című produkciója a MITEM április 14-i nyitó előadása lesz. A neves magyar színészek közül Törőcsik Mari, Udvaros Dorottya és Cserhalmi György is jelen lesz a találkozón.

A dramaturg elmondta, hogy az előadásokat a Nemzeti Színházon belül működő művészeti műhely válogatta, amelynek tagjai különböző nyelvterületeken, különböző kulturális kapcsolatokkal rendelkeznek. A válogatásban a dramaturgián dolgozó Király Nina, Kozma András, Kulcsár Edit és Verebes Ernő, valamint Vidnyánszky Attila igazgató-rendező vett részt, emellett figyelembe vették a színház külföldi vendégrendezőinek tanácsait is.

Mint fogalmazott, az, hogy a MITEM költségvetése 2017-ig biztosítva van, sokkal tervezhetőbbé teszi a fesztivált. A 2016-os találkozó programja félig el is készült már.

 

Megosztás: