MTI/Szerk. avatar
2014. december 18. /
, ,

A szólásszabadság bukását emlegetik Hollywoodban

Megdöbbentek a sztárok a Sony döntésén, hogy nem mutatja be a The Interview-t, az észak-koreai vezető megölésére szőtt összeesküvésről szóló vígjátékot.

Ben Stiller amerikai filmszínész a kifejezés szabadsága elleni fenyegetésnek tartja a döntést, Rob Lowe a Sony Pictures filmstúdió számítógépes rendszerét néhány hete feltörő hackerek győzelmének nevezte azt.

A hackerek kedden támadással fenyegették meg azokat az amerikai mozikat, amelyek műsorukra tűzik a filmet. A vígjátékban két amerikai újságíró megbízást kap a CIA-tól, hogy öljék meg az észak-koreai vezetőt, Kim Dzsong Unt.

A csütörtökre kitűzött New York-i bemutatót a fenyegetés hatására törölték. A Sony azt mondta, nem tervezi a film későbbi vetítését sem. A Sony nagy-britanniai cége sem mutatja be a filmet az országban.

Más világhírű sztárok is kritizálták a Sony döntését. Aaron Sorkin Oscar-díjas forgatókönyvíró, aki korábban már megharagudott azokra a médiákra, amelyek közzétették a hackerek által kiszivárogtatott információt, azt mondta:

Az Egyesült Államok a példátlan támadás miatt engedett abból az alapelvből, amelyet a legjobban kedvel: a szólás szabadságból.

Steve Carell a kreatív önkifejezés szomorú napjának nevezte a döntést. Olyan történt már korábban, hogy egy film vetítéseit beszüntették, ám a The Interview bemutatójának törlése példátlan körülmények között történt. A szakmát belülről ismerők szerint ez fordulópontot jelent.

A The Interview egyébként nem az első alkalom, hogy Hollywood egy komédiában pengeélre állítja Észak-Koreát. A 2004-es Team America: World Police című film színészek helyett marionett bábukkal készített komédiát, ami King Jong-ul apját, Kim Jong-ilt is megcélozta humorával.

A filmhez magyar feliratos előzetes még nem készült (ezek szerint már nem is fog), így mutatjuk az angolt:

 

Megosztás: