Egy kerekded nőalakot ábrázoló, mintegy 23 ezer éves mészkőszobrot fedeztek fel a régészek Franciaországban.
A szakemberek idén nyáron, az észak-franciaországi Amiens területén végzett ásatások során bukkantak rá az őskőkorszaki (paleolitikum) szoborra, amelyhez hasonló leletre fél évszázada nem volt példa.
„A mestermű felfedezése kivételes és nemzetközi jelentőségű” – fogalmazott Nicole Phoyu-Yedid, a térség kulturális ügyekért felelős illetékese, amikor bemutatta a szobrot a sajtó munkatársainak.
Olyan klasszikus leletekre számítottunk, mint a pattintott kőszerszámok, vagy a csontok
– mondta Clement Paris, a munkálatokban részt vevő régészek egyike. A terepmunka második napján azonban a csapat egy mészkőhalomra bukkant, amelynek bizonyos darabjai nem tűntek természetesnek.
Még aznap éjszaka óvatosan összeillesztettük a húsz különös darabot és rájöttünk, hogy egy nőszobrot alkotnak
– mondta a szakember. A helyszínen talált szerves anyagok radiokarbonos kormeghatározása révén a szakemberek megállapították, hogy a szobor 23 ezer éves.
A nagyjából 12 centiméter magas Renancourt-i Vénusznak hatalmas tompora és keblei vannak, míg feje és karjai kevésbé kidolgozottak.
Az a tény, hogy a szobor nem teljesen valósághű, azt mutatja, hogy a szándék egy olyan szimbolikus nőalak megalkotása volt, amely a termékenységgel van összefüggésben
– magyarázta Paris. Nagyjából száz darab ehhez hasonló figurát fedeztek már fel Európában: Franciaországban mintegy tizenötöt, többségüket az ország délnyugati részén – olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon.