Ideológiai művekkel teli, fiataloknak ajánlott olvasmánylistát tett közzé a kínai vezetés a héten, nagy vitát kiváltva ezzel a civil véleménynyilvánítás fő terepét jelentő mikroblogokon. Szerencsi Ágnes írása.
A kormány központi propagandaosztálya, az oktatási minisztérium és a kommunista párt (KKP) ifjúsági ligája által jegyzett listán száz könyv és további száz dokumentumfilm, illetve televíziós alkotás szerepel, köztük kínai klasszikusok, történelmi és kulturális témájú, valamint a KKP történetét, vezetőit, az utóbbi évtizedek jelentős eseményeit bemutató művek is.
A könyvek listáját egy, Karl Marxról szóló történetek gyűjteménye nyitja, amelyet a Kína Mao Ce-tungja című és a Kínai Népköztársaság első miniszterelnöke, Csou En-laj korai éveiről szóló művek követnek. Szép számban sorjáznak rajta a nemzeti büszkeséget, a nemzeti hovatartozást erősítő alkotások is. A kínai fiataloknak ajánlott lista elkészítésének egyik célja az összeállítók szerint éppen ez volt, hogy „a kínai nemzeti lelkületet erősítse, s a kínai nemzet megújulását is jelentő kínai álom elérését elősegítse”.
Az olvasmánylistát az utóbbi napokban több tízezrek továbbították, s több millióan olvasták a félmilliárdnál is több regisztrált felhasználót jegyző Sina mikroblogon, ahol annak tartalmáról éles vita kerekedett. A hozzászólók többsége nem fogadta kritika nélkül a címeket, többen egyenesen „agymosásra” való kísérletként jellemezték a listát.
Leghangosabban a szülők háborogtak, mondván, nem fogják engedni, hogy gyerekeik ezeket a könyveket olvassák. Mások a „nem ajánlott olvasmányok listájának” nevezték az összeállítást. Az 50 millió követővel rendelkező Kaj Fu-li, a Google kínai részlegének korábbi vezetője, a szociális platform egyik legbefolyásosabb személyisége a témával kapcsolatban azt írta, hogy ő maga például a Hamupipőkét és a Monte Cristo grófja című könyvet ajánlotta a listára, ötleteit azonban elutasították. „A végleges összeállítás címeit látva már értem, miért” – fogalmazott Kaj.
Válassz magadnak könyvet szabadon