E különleges, kizárólag a Tiszán, annak mellékfolyóin és a Tisza-tavon előforduló kérészfaj természetvédelmi értéke példányonként 10 ezer forint. Gyűjtése élő és elhullott állapotában egyaránt tilos.
Fokozott ellenőrzésekkel felügyelik a kérészek közelgő násztáncát a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság beosztottjai az illetékességi területükön tevékenykedő természetvédelmi egyesületekkel, az érintett nemzeti parkok természetvédelmi őreivel, halőrökkel és a polgárőrség vízi tagozatával közösen.
Szabó Zita, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivőjének tájékoztatása szerint a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság kiemelt figyelmet fordít a Tisza élővilágára. Különösen a védett fajokra, így a szakemberek szerint a folyó középső szakaszán várhatóan körülbelül egy hét múlva tömeges násztáncát járó tiszavirág (Palingenia longicauda) védelmére, hiszen közös érdek, hogy e ritka rovar fennmaradhasson, és a következő nemzedékek is gyönyörködhessenek rajzásában – fogalmazott.
E különleges, kizárólag a Tiszán, annak mellékfolyóin és a Tisza-tavon előforduló kérészfaj természetvédelmi értéke példányonként 10 ezer forint. Gyűjtése élő és elhullott állapotában egyaránt tilos – hangsúlyozta a szóvivő jelezve, hogy a tiszavirág hazai állományára fokozott veszélyt jelent a horgászat céljából történő jogellenes elpusztítás.
A jelenleg hatályos jogszabályok szerint a védett állatfaj egyedeinek gyűjtéséhez, befogásához, elejtéséhez, birtoklásához egyaránt engedély szükséges. Aki a rendelkezés ellen vét, az természetvédelmi szabálysértést követ el, amely jelenleg 150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. Amennyiben az elkövető erre alkalmas eszközzel felszerelkezve a rovarok telepét ássa fel, vagy jelentős mennyiségű egyedet gyűjt össze, természetkárosítás bűncselekménye miatt kell felelnie. Ezen kívül a kérészek eltulajdonítása esetén akár lopás bűncselekmény elkövetése miatt is felelősségre vonható.
Ugyancsak büntetőeljárás megindítását vonja maga után, ha valaki kishajóval, motorcsónakkal szándékosan belehajt a rajzásba, és így megzavarja, elpusztítja a kérészeket.
Az említett cselekmények megelőzése érdekében a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság adatgyűjtést és tájékoztatást végez az állandóan a Tiszán tartózkodók – komposok, kikötősök, hajósok – között, akiket a kérészek tömeges rajzásának időpontjáról is értesít.